İşsizlik sorunu bulunmayan ilçe

Giriş Tarihi: 5.5.2015
İşsizlik sorunu bulunmayan ilçe

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez 150 bin nüfuslu ilçede, her yıl 10 bin göç alınmasına rağmen sanayi tesisleri ve tarım sayesinde işsizliğin olmadığını söyledi

Ekonomi Muhabirleri Derrneği (EMD) mensuplarıyla Metropolis antik kentinde bir araya gelen Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, göreve başladığında iki hayalinden ilki olan Fetrek Çayı Projesi'nde Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan aldıkları destekle yola çıktıklarını anlattı. Kendisinin talebi ile DSİ ekiplerinin jet hızıyla bölgede çalışmalara başladığını ifade eden Başkan Görmez, "Fetrek Çayı'nda başlatılan ıslah çalışmaları bölgenin yıllardır çektiği afet riskini ortadan kaldıracak. 22 kilometre uzunluğundaki havzanın iki yanı yeşil alan ve sosyal tesislerle donatılacak. Önemli bir çekim merkezi haline getirilecek. Hem önemli bir sorundan kurtulacağız hem de vatandaşlarımızın zaman geçireceği yeni bir yeşil alan kazanmış olacağız. Torbalı belki de yelken sporunun yapılacağı bir ilçeye dönüşecek" diye konuştu.

METROPOL İLÇE HEDEFİ
İkinci hayalinin ilçeye bir devlet üniversitesi kazandırmak olduğunu dile getiren Görmez, üniversitenin sadece Torbalı ölçeğinde değil Küçük Menderes Havzası'nı kucaklayacak bir yapıda olması yönünde girişimleri olacağını söyledi. Sanayi tesislerinde çalışacak kalifiye eleman yetiştirilmesi için ilçede üniversite kurulmasını önemsediklerini kaydeden Görmez, üniversitenin havzaya katkısının tartışılamayacağını ifade etti. Torbalı'da 600 sanayi tesisi olduğuna ve mevcut sanayi alanlarında 400 yeni tesisin kurulabileceğine işaret eden Başkan Görmez, 150 bin nüfuslu ilçede, her yıl 10 bin göç alınmasına rağmen sanayi tesisleri ve tarım sayesinde işsizliğin olmadığını söyledi. Görmez, ilçe genelindeki 5 bin Suriyeli'nin bile iş bulabildiğini ve Torbalı'nın 10 yıllık gelecekte 250 bin nüfuslu bir ilçeye dönüşeceğini belirtti. Görmez, "Torbalı İzmirlilerin daha çok sanayi ya da tarımla tanıdığı bir kent. Ancak ilçemiz başta Metropolis antik kenti olmak üzere birbirinden farklı kültürel değerle turistik bir çekim merkezi haline gelebilir. İZBAN'ın da Torbalı'ya uzamasıyla tam anlamıyla metropol ilçeye dönüşeceğiz. Sadece geçmek için değil ziyaret için de ilçemize bekliyoruz" dedi. EMD İzmir Şubesi Başkanı Hicran Özdamar ise dernek olarak kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleriyle ortak etkinlik ve projeleri sürdüreceklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşsizlik sorunu bulunmayan ilçe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN