Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtfaiye kulesi Mania kriterlerine takıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Gaziemir'deki hortum kurutma kulesinin, Adnan Menderes Havalimanı için uyulması zorunlu Mania kriterlerine engel teşkil ettiği ortaya çıktı. Kule yıkıldı, olan İzmirlinin parasına oldu

Giriş Tarihi: 5.5.2015
İtfaiye kulesi Mania kriterlerine takıldı
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Gaziemir'de hizmete açtığı itfaiye grup başkanlığı bünyesindeki 16 metrelik hortum kurutma kulesi, plansızlığın kurbanı oldu. Aralık 2014'te açılan yeni tesislerin yeri belirlenirken, her gün yüzlerce uçağın iniş kalkış yaptığı Adnan Menderes Havalimanı'nın hesaba katılmadığı anlaşılınca binanın 16 metrelik hortum kurutma kulesi yıkıldı. Kulenin inşası için harcanan para da boşa gitti.

MANIA KRİTERLERİ

Büyükşehir Belediyesi, sınırlarının genişlemesi ile birlikte itfaiye merkezlerini modernize etmek, ihtiyaç duyulan yerlere de yenilerini yapmak için çalışma başlattı. Bu kapsamda Gaziemir'e de yeni bir itfaiye grup başkanlığı kurulması öngörüldü. Şimdiye kadar Narlıdere, Karabağlar, Eski İzmir, Gümüldür, Menemen, Selçuk, Seyrek, Bayındır itfaiye merkezleri ile Karabağlar Eğitim Tesisleri ve Toros İtfaiye Eğitim Tesislerini hizmete alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aralık 2014'te de Gaziemir'deki itfaiye binasını Başkan Aziz Kocaoğlu'nun katıldığı törenle hizmete soktu. Fakat tesisin yerini planlarken Adnan Menderes Havalimanı'nı hesaba katmayan Büyükşehir Belediyesi diğer grup başkanlıklarında olduğu gibi burada da 16 metre yüksekliğinde hortum kurutma kulesi inşa etti. Tip proje halinde inşa edilen itfaiye grup başkanlığının 16 metrelik hortum kurutma kulesinin, hava alanları çevresindeki yapılaşma koşullarını düzenleyen Mania kriterlerine uygun olmadığı iş işten geçtikten sonra ortaya çıktı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesine yazı göndererek kulenin Mania kriterlerine uygun olmadığını, hava meydanına iniş ve kalkış yapan uçaklar açısından risk oluşturduğunu belirterek kaldırılmasını istedi. Bunun üzerine Büyükşehir, Gaziemir'deki 16 metrelik hortum kurutuma kulesini yıkmak zorunda kaldı. İtfaiye grup başkanlığının yerini belirlerlerken havalimanını dikkate almayan Büyükşehir Belediyesinin bu dikkatsizliği on binlerce liraya maloldu. Mania kriterleri, havaalanlarının çevresindeki yapılaşma koşullarını belirliyor. Uyulması zorunlu kriterler, havaalanlarına iniş kalkış yapan uçakların güvenliği açısından bölgedeki yapılaşma koşullarına sınırlama getiriyor.Havaalanı Mania Planı; hava araçlarının geçişlerinin engellenmemesi için düzenlenen yüksekliğe ilişkin imar planı olarak biliniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi şimdiye kadar Narlıdere, Karabağlar, Eski İzmir, Gümüldür, Menemen, Selçuk, Seyrek, Bayındır itfaiye merkezleri ile Karabağlar Eğitim Tesisleri ve Toros İtfaiye Eğitim Tesislerini hizmete aldı. Gaziemir'deki itfaiye merkezini de geçtiğimiz yıl aralık ayında hizmete sokan büyükşehir belediyesi son olarak Aliağa İtfaiye binasını tamamladı. Kemalpaşa Ören'deki merkezin yapımı sürdürülürken Torbalı, Menderes ve Seferihisar'da da itfaiye binası yapılması için çalışmalar sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtfaiye kulesi Mania kriterlerine takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN