Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Palyatif bakımda Türkiye'de bir ilk

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, 11 kurumla protokol imzalayarak Avrupa standardında "Palyatif Bakım" uygulamasına başlayacak. Hastaya hekim hemşire dışında diyetisyen, psikolog, dilerse din adamı gönderilecek

Giriş Tarihi: 7.5.2015
Palyatif bakımda Türkiye'de bir ilk
İzmir Sağlık Müdürlüğü, Dünya Sağlık Örgütü'nün standartlarına uygun "Palyatif Bakım" uygulamasını başlatmaya hazırlanıyor. İl Sağlık Müdürü Ayhan İzzettinoğlu, Sağlık Bakanlığının 2010 yılından bu yana 81 ilde "Evde Sağlık Hizmeti"ni verdiğini, kentte de ihtiyaç sahibi 5 bin 862 hastanın bu hizmetten yararlandığını anlattı. Müdürlük olarak bu çalışmanın dışında "İzmir Palyatif Projesi"ni geliştirdiklerini, uygulamayla hastalara daha kapsamlı hizmet verileceğini ifade eden İzzettinoğlu, hastaları evde izlemeye alacaklarını, hangi gün hangi tedavinin uygulanacağının planlanacağını kaydetti. Palyatif bakımı, "yaşamı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemlerle karşılaşan hastaların ve yakınlarının yaşam kalitesini, başta ağrı olmak üzere tüm fiziksel, psikososyal, ruhsal problemlerin erken tespit edilerek önlenmesi veya giderilmesi" şeklinde tanımlayan İzzettinoğlu, kanser, tansiyon, şeker ya da başka hastalıkları olan ve bu hastalıklara bağlı farklı şikayetleri ortaya çıkan kişilerin hizmetten yararlanabileceğini dile getirdi. Hizmet alacak hastaları tespit edebilmek için uluslararası geçerliliği olan ölçekler üzerinden yapılacak değerlendirmede 3 ve üstünde puan verilen kişinin bakıma alınacağını ifade eden İzzettinoğlu, 1,5 senedir bu konuda üniversiteler, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ortak çalışma yaptıklarını kaydetti.

İSTENİRSE DİN ADAMI DA
İzzettinoğlu, ocak ayında Valilik nezdinde 11 kurumun protokol imzaladığını, hizmet verecek ekipte hemşire, hekim, sosyal çalışmacı, psikolog, din adamının da yer alacağını belirterek, şöyle konuştu: "Sosyal çalışmacı hastanın durumunu tespit ettikten sonra bu kişinin bakım personeline ihtiyacı varsa bizim sistemimize entegre olacak şekilde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ileti gidecek. Onlar bakım personeli gönderecekler. Bu kişinin eğer maaşı yoksa bakım maaşı bağlanması gerekiyorsa çıkacak raporun sonucuna göre maaş bağlanacak. Psikolojik destek vermek için psikologlar olacak. Talep edilmesi halinde din adamı da olacak. Müftülük de protokolün içerisinde. Diyetisyen olacak. Onlar beslenme programı hazırlayacak. Bu hastalar ortada kalmayacak. Hastaneye gidemeyen hastalar için diş sağlığı hizmetini de evlere götüreceğiz. Dünya Sağlık Örgütü'nün tanımına, standartlarına uygun bir hizmet planladık. Birkaç hafta içinde hayata geçireceğimiz bu çalışma Türkiye'de ilk olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Palyatif bakımda Türkiye'de bir ilk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN