'Ormandan çık' tebliği

Koza Altın İşletmesi'ne tebligat gönderen İzmir Valiliği, Bergama ve Dikili sınırlarında tapu alanları dışındaki bölgelerde yürüttüğü maden arama çalışmasını hemen bırakmasını istedi

Giriş Tarihi: 8.5.2015
'Ormandan çık' tebliği
İzmir Valiliği, Paralel Yapı'ya yakınlığı ile tanınan ve Bergama'da altın madeni işleten Koza Altın İşletmesi'ne tebliga göndererek, tapulu olmayan arazilerde izinli yürüttüğü maden arama çalışmalarına son vermesini, iş makinelerini ve kırıcı ünitelerini bölgeden çekmesini istedi. Koza Altın AŞ'den yapılan açıklamada, İzmir Valiliği'nin orman iznine tabi alanda yer alan kırıcı ünitesinin faaliyetlerinin 06.05.2015 tarihinde durdurulacağına ilişkin tebligatının alındığı belirtildi.

DEREYE SİYANÜRLÜ ATIK

Tebligatın yeni alındığını kaydeden Koza Altın yetkilileri "hızlı bir şekilde durum değerlendirmesi" yaptıklarını, teçhizatın tapulu arazilerine taşınması için gerekli izinlerinin bulunduğunu, taşıma işleminin yaklaşık 3 ay süreceğini, bu süreçte üretim faaliyetlerinin aksamaması için gerekli planlamaları yürüttüklerini kaydetti. Ankara'da Fethullah Gülen'e yaptırdığı köşkle gündeme gelen Akın İpek'in sahibi olduğu Koza Altın'ın Dikili Çukuralan'da bulunan işletmesi "Çevre İzni veya Çevre İzin ve Lisans Belgesi" bulunmadığı gerekçesiyle daha önce durdurulmuştu. Bergama Ovacık Altın Madeni, Kasım 2014'te de siyanürlü çamur taşıyan borunun patlaması sonucu 500 ton siyanürlü atığın dereye boşaldığı iddiasıyla gündeme gelmişti. Madenin ikinci atık barajına siyanürlü çamur taşıyan borunun patlaması üzerine tonlarca siyanürlü atığın Narlıca deresine boşaldığı belirtilmişti. Eski maden çalışanı Ersan Var'ın ihbarı üzerine Bergama Belediyesi görevlileri, dereden aldıkları numuneleri incelemeye göndermiş, şirketin, kirlenen toprağın üzerini temiz toprakla kapattığı ve suyun rengini açmak için dereye temiz su verdiği öne sürülmüştü. Yine Akın İpek'e ait süt ürünleri fabrikasından peynir altı sularının dereye salındığı yönünde Sabah'ta yer alan haber üzerine Çevre İl Müdürlüğü Bergama'daki fabrika için soruşturma başlatmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ormandan çık' tebliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN