Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Plana işlenmeden inşaata başladılar

Giriş Tarihi: 9.5.2015
Plana işlenmeden inşaata başladılar

İzmir Büyükşehir Belediyesi Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı projesi kapsamında dolgu alanındaki çalışmalara Bakanlık planı işlemeden başlamış

Bornova'yı Bayraklı kıyıları ile buluşturmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce geçen ay temeli atılan Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı'nın, kıyı kenar çizgisi bölümündeki çalışmaların "kaçak" yapıldığı anlaşıldı. Kıyı kenar çizgisi içinde kalan dolgu alanlarında plan yapma yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda olmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi'nin, henüz bakanlık tarafından planlara işlenmeyen yerde çalışma başlatması sıkıntı yarattı. Köprülü kavşağın kıyı kenar çizgisi içinde kalan bölümündeki çalışmalar kaçak duruma düşerken, duyanlara, "'Büyükşehir Belediyesi de bunu yaparsa" dedirtti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova'yı Bayraklı kıyıları ile buluşturacak Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı'nın temelini nisan ayı başında düzenlenen törenle attı. 100 milyon liraya mal olması öngörülen kavşağın 1 yılda bitmesi planlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, köprülü kavşağın kendi sorumluluk alanı içinde kalan bölümü için imar plan tadilatı hazırladı. Ardından da 5 bin ölçekli nazım imar planı ile ilçe belediyesinin hazırladığı 1000 ölçekli uygulama imar planını belediye meclisinden geçirip onadı.

YASA HİÇE SAYILDI

Kıyı kenar çizgisi içinde kalan alanlarda plan yapma yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda olduğu için Büyükşehir Belediyesi, köprülü kavşağın Turgut Özal Rekreasyon Alanı içinde kalan bölümü için de taslak plan hazırlayarak onaması için bakanlığa gönderdi. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Sağlıklı kentleşme adına kanunların kendisine verdiği yetkiye dayanarak kent içinde inşa edilen yapıların imar mevzuatına uygun yapılıp yapılmadığını denetlemekle yükümlü Büyükşehir Belediyesi, iş kendisine gelince yasa ve yönetmelikleri hiçe saydı. Belediye, trompet kavşağın kıyı kenar çizgisinde kalan bölümünde Bakanlığın onayını beklemeden imalatlara başladı. Egeli Sabah, Büyükşehir Belediyesinin hazırlayıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderdiği öneri planın halen onaylanmadığını ortaya çıkardı.

MÜHÜRLENEBİLİR!
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün konuyla ilgili yapacağı inceleme sonucunda kıyı kenar çizgisi içinde kalan bölümde devam eden inşaat çalışmalarını durdurabilir. Bu durumda plan onandıktan sonra inşaat kaldığı yerden başlayabilecek. Pojeye göre, halen Smyrna Meydanı'ndan Anadolu Caddesi'ne kadar bağlantıyı sağlayan mevcut Bayraklı Adnan Kahveci Kavşağı, tren yolu geçişinden sonraki bölümü yenilenerek köprülerle Altınyol'a kadar uzatılacak. Böylece Konak ve Karşıyaka yönünden gelen araçlar, Nur Sultan Nazerbayev Bulvarı, Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi'nden Bornova ve Homeros Vadisi'ne ulaşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Plana işlenmeden inşaata başladılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN