Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'da birinci dünyada yedinci

Bakan Eker, doğru politikalarla net tarım hasılasını 61 milyar dolara çıkardıklarını, bu alanda Avrupa'nın birincisi, dünyanın da 7'ncisi Türkiye'de gıda güvenliği sorunu olmadığını bildirdi

Giriş Tarihi: 10.5.2015
Avrupa'da birinci dünyada yedinci
Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ödemiş'te düzenlenen Süt Bayramı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, bölge çiftçisinin bulunduğu coğrafyanın imkanlarını en iyi şekilde değerlendirip, süt, patates ve dış mekan süs bitkileri başta olmak üzere tarımsal üretime katkı verdiğini söyledi. Eker, tarımdaki desteklerin, AK Parti hükumetleri öncesi IMF ve Dünya Bankasının tavsiyeleriyle kaldırıldığını dile getirerek "Hayvancılık, üvey evladın da üvey evladıydı. Devletin toplam tarım desteğinin 100 lirasından sadece 4'ü hayvancılığa gidiyordu. Cumhuriyet tarihinde koyun ve keçiyi ilk kez destekleme kapsamına alan biziz.Artık damızlık gebe düve ihraç eden ülke haline, kendi geliştirdiğimiz genetik varlığı yüksek ırkları başka ülkelere ihraç eder noktaya geldik" dedi.

GIDA GÜVENLİĞİ SORUNU YOK

Türkiye'de, yıllık süt üretiminin 8 milyon tondan 18,5 milyona, kırmızı et üretiminin de 421 binden 1 milyon tona çıktığına işaret eden Eker, Türkiye'nin bu noktaya, çok kısa zamanda iyileştirme ve desteklerle geldiğini ifade etti. Mehdi Eker, "Üreticinin nasırlı elleri, öpülecek ellerdir. Türkiye üreticisinin toplam net tarım hasılası 23 milyar dolardı, dünyada 12, Avrupa'da 4'üncüydük. Uyguladığımız doğru politikalarla net tarım hasılasını 61 milyar dolara çıkardık ve Türkiye, artık Avrupa'nın birincisi, dünyanın da 7'ncisi. Türkiye'nin gıda güvenliği problemi yok. Siz çalışmaya devam edin, biz sizi desteklemeye devam edelim" dedi. İzmir'de 46 bin kayıtlı çiftçi bulunduğunu belirten Eker, AK Parti hükumetleri döneminde, bu çiftçilere 2,1 milyar lira nakdi karşılıksız hibe desteği verdiklerini kaydetti. Eker, destekleri çok iyi değerlendirdiğini ifade ettiği İzmir çiftçisinin, 12 yılda elde ettiği tarımsal hasılayı 2,3 milyardan 8,2 milyar liraya çıkardığını, ayrıca İzmir'in tarımsal ihracatının da yaklaşık 3 kat arttığını anlattı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar da sütün, hayatın her döneminde önemini koruyan en önemli besin maddeleri arasında yer aldığını belirterek, süte önem veren ekibin parçası olduğu için gurur duyduğunu ifade etti. Törene Yasemin Eker ile katılan Mehdi Eker'e, 23 metre 23 santim uzunluğunda örgü peynirinin de aralarında bulunduğu hediyeler verildi. Koyun ve keçi sütü kullanılarak üretilen peynirin, "dünyanın en uzun örgü peyniri" olarak Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer alması amacıyla başvuruda bulunulacağı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da birinci dünyada yedinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN