Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Egeli Sabah yazdı çalışma başlatıldı

İzmir Körfezi'nin kokmaya başladığını kamuoyuna duyurmamızın ardından Büyükşehir Belediyesi, üç haftada tamamlamak üzere Meles ve Arap derelerinde kapsamlı temizlik çalışması yürütüyor

Giriş Tarihi: 14.5.2015
Egeli Sabah yazdı çalışma başlatıldı
Egeli Sabah'ın "Koku kabusu geri geldi" başlığı ile körfezden yayılan pis kokuyu kamuoyunun gündemine taşımasınn ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. İZSU Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler Meles ve Arap derelerinde kapsamlı temizlik çalışması başlattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi de koku problemi olan bölgelerde yürütülen çalışmaların 3 haftada tamamlanacağını bildirdi. Çalışmalar kapsamında, Sümerbank Köprüsü ile viyadük ayakları arasında kalan ve zemin iyileştirmesi yapılan beton bölümde biriken çamurların iş makineleri ile alınacağına dikkat çeken İZSU, "Ardından da Meles Deresi viyadük ayakları ile iki derenin birleştiği noktaya kadar balçık olan zeminde iyileştirme çalışmasına başlanacak. 17 bin metrekarelik böl��mde yapılacak betonlama çalışmaları eylül ayında tamamlanacak. Geçtiğimiz yıl 13 bin metrekarelik alanda yapılan betonlama çalışması ile birlikte, derenin 30 bin metrekarelik alanı bataklıktan kurtulmuş olacak. Böylelikle temizlik çalışmaları daha kısa sürede bitirileceği için yaz aylarında artan sıcaklıkların dere tabanında biriken malzemelerde koku yaratmasının önüne geçilmiş olacak"şeklinde bilgi verdi. Meles Deresi'nin Sümerbank Köprüsü ile İzmir Körfezi'ne çıkış noktası arasında durgun birikintilerde, özellikle organik ve inorganik içerikli malzemelerin aşırı sıcaklarda kokuya neden olduğunu belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, "Meles'in Sümerbank Köprüsü ile İzmir Limanı istikametinde viyadük altına kadar bölümünün zemini bataklık olduğu için iş makinelerini dere içine sokamıyor ve sadece belli bölümlerini temizleyebiliyorduk. Şimdi zemin beton olduğu için araçlarımız dere içine rahatlıkla girecek ve temizlik çalışmalarını koku oluşmadan kısa sürede tamamlayacağız. Bu çalışma bize büyük hız kazandıracak. Geçtiğimiz yıllarda 3 hafta süren set kurma ve su çekme işlemini 5 günde tamamlarken, her iki derede 3 ay süren temizlik çalışmalarının süresini de 3 haftaya indireceğiz. Meles Deresi'nin Arap Deresi ile buluştuğu noktaya kadar olan bölümünde yapılacak zemin iyileştirme çalışması ile birlikte daha da hız kazanacağız" diye konuştu.

1.2 MİLYON LİRA BOŞA GİTTİ
İZSU Genel Müdürlüğü, geçen yıl 3 ay süren çalışmayla Meles'in Sümerbank Köprüsü ile İzmir Limanı istikametinde viyadük altlarına kadar olan bölümünde, özellikle yaz aylarında artan sıcaklıkların dere tabanında biriken malzemelerde koku yaratmaması için, 350 metre uzunluğunda, 50 metre genişliğindeki derenin 13 bin metrekarelik alanında balçık zemini betonla kaplamıştı. Aynı dönemde dere tabanının bir bölümü de kil ve istifli taşla dolgu yapılarak betonlandı. İZSU'nun sürdürdüğü çalışmada 1.2 milyon liralık harcama yapılmış, 5 bin 713 kamyon malzeme taşınmıştı. Fakat aradan 1 yıl gibi kısa bir süre geçmesine ve 1.2 milyon lira harcanmasına rağmen havaların ısınması ile birlikte koku probleminin tekrar ortaya çıkması vatandaşlar arasında 'Harcanan paralar boşa gitti' yorumuna yol açtı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Egeli Sabah yazdı çalışma başlatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN