Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ödemiş'e yardım çok uzaktan geldi

Giriş Tarihi: 15.5.2015
Ödemiş'e yardım çok uzaktan geldi

İlçedeki tarla ve bahçelere bağlantı yolları açma konusunda sıkıntı yaşayan Ödemiş Belediyesi'ne, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, dozer, arazöz ve greyder desteği sağladı

İzmir'de en fazla kırsal mahalleye sahip ikinci ilçe olan Ödemiş'te, vatandaşların yoğun talebi doğrultusunda, tarla ve bahçelere bağlantıyı sağlayan 103 kilometre uzunluktaki üretim yollarını açmak için çaba harcayan ilçe belediyesine destek bağlı bulunduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden değil 600 kilometre uzaktaki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sorumluluk alanında bulunmayan Ödemiş Belediyesi'ne yol açabilmesi için 1 dozer, 2 kamyon, 1 arazöz, 1 greyder ve 2 hizmet pikabı yardımında bulundu. Egeli Sabah'a açıklamalarda bulunan Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, "6360 sayılı yeni Büyükşehir Yasası ile 74 köy, 9 belde olmak üzere Ödemiş'in 83 tane kırsal mahallesi oldu. İzmir'deki 30 ilçe arasında Ödemiş, Bergama'dan sonra en fazla kırsal mahalleye sahip ikinci ilçe. 30 Mart yerel seçimlerinden bu yana kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızdan tarlalarına ve bahçelerine gidebilmeleri için yol yapılması yönünde istekler geliyordu. Sadece Ödemiş Belediyesi'ne değil, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne de... Vatandaşlar tarlalarına eşekle ya da traktörle gidiyordu" dedi.

1 METREKARE ASFALT
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin diğer ilçelere yaptığı gibi Ödemiş'e de üretim yolları yapması gerektiğini vurgulaya Badem,: "Biz bunların yazışmalarını sürekli yapıyoruz. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı'na 'şu yolu yapıver, bu yolu yapıver' şeklinde konuşacak değilim. Herkes sorumluluk sahasındaki işleri yapacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce 13,5 aydır Ödemiş ilçe sınırlarında daha 1 metrekare sıcak asfalt dökülmedi"diye konuştu. Badem, Büyükşehir Belediyesi'nin Bayındır'da övündüğü en önemli işlerden birinin de üretim yolları açılması olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti: "Yerel seçimlerden bu yana 13.5 ayda Ödemiş'e de bu anlamda bir kez gelindi. İzmir Büyükşehir Belediyesi traktörle zor gidilen yolları otomobille gidilebilir hale getirmesi gerekiyordu. Ancak Ödemiş'te bugüne kadar hiçbir çalışma yapmadı. Bizim makine parkımız var. Ancak parkımızdaki makinelerle bu işleri yetiştirme şansımız yok. Hiç değilse bir ucundan başlanması gerekiyordu. Şu an elimizdeki makinelerimizle 20'inin üzerindeki köy yollarını açmak için bütün yaz çalışsak anca yapabiliriz. 2 ilave dozerimize bir ilave de bir dozer, 2 greyderimize ilave bir greyder Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden geldi. Şu anda ciddi bir makine parkıyla işe giriştik. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden bu şekilde bir çalışma olmayınca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden bize yardım geldi. Toplam 20 kırsal mahallenin yaklaşık 103 kilometre civarında üretim yolunu yapmak için çalışmalara başladık. İlave ekipler bize güç verdi. Tarlalara ve bahçelere giden yolları, yani üretim yollarını açacağız. Üretim yolları vatandaşlarımızın tarlalarına ve bahçelerine gitmelerine sağlayacak. Bu yollar arasında uzunluğu 14 kilometre olan üretim yolu bile bulunuyor." Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve ekibine teşekkür eden Başkan Mahmut Badem;"Üretim sezonun başını yakalayamadık ama sezon sonuna kadar Ödemiş Belediyesi'nin iş makineleriyle birlikte birçok üretim yolumuzu açarak, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışacağız" dedi. Ödemiş'in 83 mahallesinin kırsal bölgelerde yer aldığını ve vatandaşlarımızın tarım ve hayvancılıkla uğraştığını belirten Başkan Mahmut Badem; "İnsanımız sabırsız. Tarlasındaki üretimiyle daha yakından ilgilenmek istiyor. Üretim yollarının açılması konusunda hizmeti yapmakla yükümlü olanların bugüne kadar talepleri değerlendirilmesini bekledik. Bu saatten sonra bürokratların insafa gelip, gönülleri olduğu günü bekleyip hizmet için sabredemeyeceğiz. Ödemiş bürokratların insafına terk edilmeyecek kadar önemli bir kenttir" diye sözlerini tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödemiş'e yardım çok uzaktan geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN