Bu olmaz, yapılamaz demişlerdi ama yaptık

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Konak Tünelleri'ni tüm engellemelere rağmen bitirip, hizmete açtıklarını söyledi. İzmirliler de tünellerin kent trafiğini rahatlatacağını dile getirdi

Giriş Tarihi: 26.5.2015
Bu olmaz, yapılamaz demişlerdi ama yaptık
Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde yapımına başlanan ve önceki gün Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından hizmete açılan Konak Tünelleri'nin İzmir'e nefes aldıracağını belirten AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, "Projeyi açıkladığımızda bana hayalci bakan demişlerdi. Olmaz, yapılamaz demişlerdi ama tünelleri tamamladık" diye konuştu. A Haber'in Konak Tünelleri önünden yaptığı canlı yayına katılan Yıldırım, bin 670 metre uzunluğundaki tüp tünelle Mustafa Kemal Sahil Bulvarı ile Mürselpaşa Caddesi'ni birbirine bağladıklarını belirtti.

VATANDAŞTAN TAM NOT

Binali Yıldırım şu bilgileri verdi: "Bu tünel, sahil bulvarından, Konak'a Alsancak'a, Çankaya'ya giden trafiği doğrudan buradan Buca, Gaziemir yönüne kentin doğudaki ilçelerine aktarıyor. Buca, Gaziemir yönünden gelenleri de Çeşme, Urla, Karaburun, Seferihisar'a doğru...İzmir kent içi trafiğini rahatlatıyor. Konak bölgesinde trafiğin sıkışmasını, gürültüyü, havanın kirlenmesini engelliyor. Yeşildere çıkışındaki dönel kavşak 200 metre çapında ve Türkiye'nin en geniş çaplı kavşağı. Tünelin toplam maliyeti 310 milyon lira. Ben bunu 2011 yılında milletvekili adayı olarak söylediğimde 'bu bakan hayalci, olmaz yapılmaz' denmişti. Evet o dönemde hayaldi, kısmen doğruluk payı var. Çok uğraştırdılar bizi kurullarda, mahkemelerde. Bazı marjinal sivil toplum kuruluşları çok uğraştırdı. Açıldı yine bitmedi, hala 'risklidir, açılmaması lazım' diye aynı şeyleri söylüyorlar." Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı döneminde İzmirlilerden ciddi destek gördüğünü anlatan Yıldırım "İzmir Türkiye'nin özetidir. Üstelik nereden gelirseniz gelin 1,5 yıl içinde İzmirli olursunuz ve İzmir ortak kültüründe buluşursunuz. Türkiye'nin her yerine gidiyorum, tüm şehirlerde çalışmalara katılıyorum ancak İzmir ağırlıklı benim için. İzmirlilerden ciddi oranda destek aldık. Bunun artarak devam edeceğine samimiyetle inanıyorum" dedi. Konak Tünelleri hakkında görüşlerini bildiren vatandaşlar da "Tüneller İzmir'e çok yakıştı" yorumunda birleşti. Murat Ayyılmazer, "Konak Tünelleri gerçekten çok güzel, İzmir'e yakışan bir yapı olmuş. Artık Konak'tan Buca'ya giderken Basmane trafiğine girmemize gerek kalmadı. İzmirli böyle hizmetler bekliyor" dedi. Hakkı Ilgaz, "Çağdaş kentleşme için böyle tüneller, yollar gerekiyor. Bunları yapacak yerel yönetimler lazım. Ama ne yazık ki böyle yöneticileri İzmir'de bulmak çok zor. Böyle hizmetleri bizlerle buluşturduğu için Allah devletimizden razı olsun" diye konuştu. Gülay Ersöz, "Eşrefpaşa trafiği rahatladı. Bizler bu tür hizmetler istiyoruz. Çağdaş kentleşme budur" derken Ümmü Gülsüm Yılmaz, "Böylesine güzle yatırımlar bizleri mutlu ediyor. Paralarımızın nerelere gittiğini görüyoruz" diye görüşünü ifade etti. "Bu tünelleri engellemeye çalışanlar İzmirliye ihanet etmiştir" diyen Sebahat Çetin, "Vatandaşa bu hizmeti getirmeyi çalışanlara engel olmaya çalışanların ne yapmak istediğin kimse anlayamadı. Bizler hizmet istiyoruz. İzmir'e böyle hak ettiği projeleri teker teker kazandırsınlar" dedi. Hikmet Akçan, "Böyle hayatı kolaylaştıran projeler, hizmetler görmek istiyoruz" dedi.

DAVALAR REDDEDİLDİ
Konak Belediye Başkanlığı'na seçildiğinden bu yana Konak Tünelleri'nin engellemeye çalıştığını her platformda dile getiren Sema Pektaş tünellerin iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı aleyhine dava açmıştı. Mahkeme "ÇED gerekli değildir" kararı ile Başkan Pekdaş'ın talebini reddetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu olmaz, yapılamaz demişlerdi ama yaptık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN