Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köylülere müjde

Giriş Tarihi: 26.5.2015
Köylülere müjde

Kemalpaşa'da köylülere müjde veren Eroğlu, "Bozuk ormanlara, gelir getirici türleri dikiyoruz ve kura çekip köylülere 49 yıllığına dağıtıyoruz. 3 yıl bakımı devlete, geliri millete" dedi

AK Parti İzmir Milletvekili adayı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kemalpaşa'daki orman yangınlarıyla mücadele tatbikatına katıldı. Tatbikat öncesi konuşan Bakan Eroğlu, "Geçen sene Manisa ve İzmir arasındaki alanlarda yanan ormanlık alanları gösterdim. Çiçekli Köy yangını 2009'da çıktı. Oraya 90 bin fidanı diktik. Yeni Foça 108 hektar yandı. 50 bin fidanı toprak buluşturduk. Ormanlık alanlardan 1 santimetre kare verilmez. Bu konuda çok hassasız. Bu ormanlar 78 milyonun malıdır" dedi. Kemalpaşa'da orman yangınlarıyla mücadele tatbikatı düzenlendi. Tatbikat nefes keserken, Orman Bölge Müdürlüğü'nün çalışmaları ve uçak ile helikopterin yangını söndürmesi vatandaşlardan büyük alkış aldı. Tatbikata AK Parti İzmir Milletvekili adayı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Kemalpaşa AK Parti İlçe Başkanı Yaşar Kırkpınar, Kemalpaşa Kaymakamı Kamuran Taşbilek, İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal ve çok sayıda vatandaş katıldı.

400 MİLYON FİDAN
Orman köylüsünün de desteklendiğini anlatan Bakan Eroğlu, "Projenizi getirin ücretsiz fidan desteği verelim. 400 milyon fidan üretiyoruz. Bozuk ormanlara, gelir getirici türleri dikiyoruz ve kura çekip köylülere 49 yıllığına parsel parsel dağıtıyoruz. 3 yıl bakımı devlete, geliri millete diyoruz. Yanan alanlar kimseye verilemez çünkü artık ormanların tapusu da var. Seracılık, arıcılık, güneş enerjisi, zeytin, süt sığırcılığı gibi birçok alanda destek veriyoruz. Özel ağaçlandırma alanlarının da yüzde 75'ine kadar zeytin dikilebilecek. Yangındaki ilk müdahale çok önemli daha önce ilk müdahale 45 dakikaydı, bugün 16 dakikada ilk müdahale yapılıyor, biz bunu 14 dakikaya kadar indirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

İLK 10'A GİRECEĞİZ
2023'te Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına taşıyacaklarını belirten Bakan Eroğlu, şöyle devam etti: "Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak 2016'da dünyada ilk 10'a girelim diye sözleştik. Bunu yapacağız inşallah. 2023 yılında dünyada ilk 7'ye gireceğiz. Pek çok konuda dünyada ilk üç arasındayız. Dünyada ormanlar yok ediliyor. Orman varlığını arttıran nadir ülkelerden birisiyiz. Son 12 yılda orman varlığımız 1.5 milyar metreküp yükseldi. Yüzde 25 arttı. Alan azalmadı. Alan da 900 bin hektar. 900 milyon dekar alan arttı. Bu Birleşmiş Milletlerin dikkatini çekti. Birleşmiş Milletlerin merkezinde dünya ormancılık toplantısı yapılıyor. Genel kurulda 'bu forumu Türkiye ve İstanbul'da yapalım' dediler. 2 yıl önce bu forumu İstanbul'da yaptık."

LİSENİN AÇILIŞINI YAPTI
Bakan Eroğlu, Kemalpaşa'daki tatbikatın ardında basın mensupları ile birlikte helikopterle Foça'ya geldi. Bakan Eroğlu, Cemil Midilli Çok Programlı Anadolu Lisesi'nin resmi açılış törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Eroğlu, "İzmir'e çok büyük önem veriyoruz. 12 yılda 30 milyar lira yatırım yaptık. Bu yatırımın 2 milyarı sadece İzmir'de eğitim yatırımı olarak yer aldı. Eskiden bir kitabı bulabilmek için kırtasiye kırtasiye gezerdik. Şimdi kitaplar basılıp öğrencilerimizin sıralarına geliyor" dedi.

HAYVANLARI KOLLUYORUZ
Orman ve Su İşleri Bakanlığı İzmir'deki yaban hayvanlarını da unutmadı. Bakanlığının yaban hayvanlarına yönelik çalışmaları hakkında değerlendirmede bulunan Bakan Eroğlu, "Gerek Türkiye genelinde gerekse de İzmir'imizde yaban hayvanlarını korumak ve kollamak için faaliyetlerimiz devam ediyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köylülere müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN