Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfez Projesi'nde sona doğru gelindi

Binali Yıldırım'ın 35 Projesi arasında yer alan Çiğli ve İnciraltı'nı birbirine bağlayacak Körfez Geçiş Projesi için geri sayım başladı. Yıl sonuna kadar tamamlanacak çalışmaların ardından ihaleye çıkılacak

Giriş Tarihi: 27.5.2015
Körfez Projesi'nde sona doğru gelindi
İzmir'in iki yakasını bir araya getirerek Çiğli ile İnciraltı'nı birbirine bağlayacak Körfez Geçiş Projesi'nde son gelindi. AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın 35 Projesi arasında yer alan ve en fazla ilgi gören Körfez Geçiş Projesi'nin çalışmalarında sona geldiğini belirten Karayolları 2. Bölge Müdür Yardımcısı Baki Çoban, "Proje çalışmaları yıl sonuna kadar tamamlanacak. Ardından yapım ihalesine çıkılacak" dedi. AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın 35 Projesi arasında yer alan kentin iki yakasını bir araya getirecek Körfez Geçiş Projesi ile ilgili Karayolları 2. Bölge Müdürü Baki Çoban, Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulundu. Kentin iki yakasını bir araya getirecek Körfez Geçişi'nin, İzmir için prestij projesi olduğunu vurgulayan Çoban, "Kent için çok özel ve ciddi bir proje olacak. Körfez Geçişi'nin proje ihalesi yapılmıştı. Proje çalışmalarında sona gelindi. 2015 yılının sonuna kadar bitmiş olur. Körfez Geçişi, Çiğli'de bulunan Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nden İnciraltı'na oradanda Çeşme Otoyol'una bağlanacak" dedi. Çiğli ile İnciraltı'nın arasındaki mesafeyi 52 kilometreden 12 kilometreye indirecek Körfez Geçiş Projesi'nin köprü, tüp geçiş ve yapay adadan oluştuğunu vurgulayan Çoban, "Bu projenin örnekleri gelişmiş ülkelerde mevcut. İsveç ile Danimarka arasında 23 kilometrelik mesafe bu projede olduğu gibi geçiliyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bu projenin benzerlerini görebilirsiniz. New York'ta bu tür çok fazla geçiş var. Hem süre hem de yakıt tasarrufu sağlayacak bir proje" şeklinde konuştu.

TREN DE OLACAK
Körfez Geçişi'nin proje ihalesini daha önce yapan Karayolları Genel Müdürlüğü, önümüzdeki yıl projenin yapım ihalesine çıkacak. Yaklaşık 12,2 km uzunluğunda planlanan Körfez Geçişi'nin 6,7 kilometresi deniz geçişi olacak. Deniz geçişi ise 3 farklı şekilde imal edilecek. 6,7 kilometrelik deniz geçişinin bin 797 metrelik kesimi batırma tüp tünel, 4 bin 158 metrelik bölümü köprülü geçiş, 760 metrelik bölümü ise yapay ada şeklinde olacak. İzmir Körfez Geçişi'nin tamamlanması ile birlikte Kuzey Aksı'ndan ve Güney Aksı'ndan gelen trafiğin kent içine girmeden ulaşımı sağlanacak. Körfez Geçişi Projesi'nde raylı sistem de yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez Projesi'nde sona doğru gelindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN