Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmirim Kart, esnafı zor durumda bıraktı

İzmirliler toplu ulaşımda 1 Haziran'dan itibaren 'İzmirim Kart'ı kullanmaya başlayacak. Kentkart için verdikleri teminatı geri alamayan bayilerin, 'İzmirim Kart'a da 1480 lira teminat ödemesi sıkıntı yarattı

Giriş Tarihi: 28.5.2015
İzmirim Kart, esnafı zor durumda bıraktı
İzmir'de 16 yıldır toplu ulaşımda kullanılan Kentkart, 1 Haziran tarihinden itibaren "İzmirim Kart"a dönüşecek. Yeni basılacak kartlar artık "İzmirim Kart" adıyla satışa sunulacak. Mevcut kartlar ve dolum yapan bayilerde herhangi bir değişiklik yaşanmayacağı duyulurken, bayiler yeni sistemden çok dertli. Daha önce Kentkart'a 2 bin 700 lira teminat veren bayiler, bu verdikleri teminatları henüz geri alamazken, İzmirim Kart'a da 1480 lira teminat ödedi. İzmirim Kart'ın kullanılmasına sayılı günler kala yaşanan belirsizlik hem vatandaşları hem de bayilerin akıllarında soru işareti bıraktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, "İzmirim kart ile ilgili olarak gerek İzmirli hemşerilerimizden gerekse eski Kentkart bayilerinden bu sistemle ilgili kaygı yüklü mesajlar alıyoruz. Öncelikle Kentkart bayilerimizin eski depozitolarının ödenip ödemeyeceğini, ödenecekse ne zaman ödeneceği konusunda bir açıklama gelmediğini görüyoruz. Yine Kentkart bayilerimiz yeni İzmirim kart bayisi olup olamayacakları konusunda bir boşluğun olduğunu görüyoruz. Bayisi olduysa alınan depozitolara rağmen ne zamandan itibaren hangi oranda uygulamaya konulacağını, Kentkart bayilerinin ne zamandan itibaren bu yeni sisteme adapte olacaklarını ne zamandan itibaren yeni İzmirim Kart satacakları belli değildi. 1 Haziran neredeyse yaklaştı bunun alt yapısının sağlıklı bir şekilde oluşmadığını görüyoruz. Böylelikle bu uygulama da başarısız bir Başkan Aziz Kocaoğlu klasiğine dönüşecektir" şeklinde konuştu.

ÖZFATURA BAŞLATMIŞTI
Ulaşımda yeni bir çilenin yeniden başladığını anlatan Doğan, "Geçmiş dönemin başarılı belediye başkanlarından Burhan Özfatura döneminde yürürlüğe konan ve Türkiye'de örnek alınan Kentkart sisteminde aniden vazgeçilip yeni bir ihaleyle İzmirim Kart'a geçildiğini görüyoruz. Bu konuda İzmirli hemşerilerimizi yeteri kadar bilgilendirmediğini, yeni İzmirim Kart ile ilgili olarak ayrıntıların konuşulmadığını, ve bunun gibi birçok konunun boşlukta kaldığını görüyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmirim Kart, esnafı zor durumda bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN