Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir serbest bölge daha

Bakan Eroğlu, Ege Serbest Bölgesi'nin arazi ihtiyacının karşılanması konusunda çalışma yürüteceğini, uygun bir alanda İzmir'e bir serbest bölge daha kurulabileceğini bildirdi

Giriş Tarihi: 29.5.2015
Bir serbest bölge daha
AK Parti İzmir milletvekili adayı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ege Serbest Bölgesi'ni (ESBAŞ) ziyaretinde kente bir serbest bölge daha kazandırılacağını bildirdi. ESBAŞ'ta Roy Robson tekstil ve CMS jant fabrikalarını ziyaret eden Bakan Eroğlu daha sonra Hugo Boss'a geçti. ESBAŞ Müdürü Şenay Satoğlu, bölgeyi büyütmek istediklerini ancak zeytin ağaçları dolayısıyla sıkıntı yaşandığını söyledi.

MEVZUAT DEĞİŞECEK

Bu sorunu çözebileceklerini dile getiren Eroğlu, "Bölgenin genişletilmesi amacıyla yeni projeler üretilebilir. Birçok bölgemizde bu sorun yaşanıyor. Sanayi bölgelerinin çevresinde çoğu zaman zeytin ağaçları oluyor, mesafeden dolayı çalışmalar kilitleniyor. Ağaçlar taşınabilir. Zeytinleri seviyoruz, en değer verdiğim ağaç türlerinin başında geliyor. Halkımıza da yaban zeytinlerini aşılayıp dağıtıyoruz. Zeytin ağaçlarının alanlardan taşınması bizim işimiz. Bilgileri verin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile birlikte inceleyelim ve kesinlikle çözeriz. Dosya verin halledelim. Bölgeyi büyütelim. Taşınan bir zeytin ağacının yanına 100 zeytin ağacı daha dikelim" dedi. Bakan Eroğlu, ESBAŞ'ın 5 yıldızlı bir serbest bölge olduğunu dile getirerek şöyle devam etti: "Burası gibi serbest bölgelerin çoğaltılması şart. İzmir'in ileri teknolojide 5. bölge teşviklerinden yararlanması için çalışma başlattık. Sizin arazi ihtiyacınız var. Bu konuyu takip edeceğim. Mevzuatta değişiklik yapacağım. Uygun bir arazide 2. bir serbest bölge kurulabilir. Teşviklerden dolayı buraya çok fazla yatırım gelecektir. Çin'de büyük bir alanda Şangay'da serbest bölgeyi kurmuşlar. 25 milyar dolar yatırım 1 yılda gelmiş. Eski Türkiye'de bürokratik engeller vardı o zaman çok şaşırmıştım. Orada işlemler tek binadan sağlanmış. Herşey hızlı ilerlemiş. Biz de bürokrasiyi bitirmek için elimizden geleni yaptık. İzmir gibi bir şehirdeki insanlar çok gayretlidir." ESBAŞ CEO'su Faruk Güler, ise " Yer olmadığı için büyüyemiyoruz. Türkiye'de ağaç bile siyasileşti. Serbest bölgede 18 bin 200 kişiye istihdam sağlıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir serbest bölge daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN