Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'e T-20 müjdesi

Giriş Tarihi: 30.5.2015
İzmir'e T-20 müjdesi

İTO'nun meclis toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, G-20 kapsamındaki düşünce grubu T-20'yi İzmir'de yapmayı planladıklarını bildirdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gelişmiş 20 ülkeden oluşan G-20'nin dönem başkanlığını bu yıl Türkiye'nin yaptığını hatırlatarak, "Bu kapsamda Think Thank yani Düşünce Grubu T-20'nin toplantısını İzmir'de yapacağız" dedi. İzmir Ticaret Odası'nın (İTO) genişletilmiş meclis toplantısına katılan Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıs sorunundan vize muafiyetine kadar pek çok konuda Meclis üyelerine açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin modern şehri İzmir'de olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "İzmir'in 1850'lerde bile tüm dünya ile ticaret yapıyordu. Önümüzdeki dönemde gerek dış ticarette gerekse siyasette İzmir'in görevinin giderek artacağına eminim" dedi. Bu yıl Türkiye'nin G-20'ye de başkanlık ettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, 15-17 Haziran tarihlerinde T-20 zirvesinin İzmir'de yapılacağını belirtti. Çavuşoğlu, "Bildiğiniz gibi G-20 altında çeşitli çalışma grupları bulunuyor. Bu gruplardan biri de T-20. Bu kapsamda G-20 üyesi ülkelerin oluşturacağı gruplar çeşitli düşünceleri tartışacak. Söz konusu bu grubun çalışması da İzmir'de olacak" dedi. Kıbrıs'ta çözüm konusunda çok samimi oldukların belirten Çavuşoğlu şunları söyledi: "Biz Kıbrıs'ta sorunu çözmek istiyoruz. Çünkü orada ciddi bir potansiyel; biz de samimiyet var. Rum tarafında da bu samimiyet olursa sorunu bu sene çözeriz. Yeter ki, Rum tarafı topu taca atmasın. Tam çözüme gidilerken her defasında bunu bahane ederek ortalığı sulandırmaya başlıyorlar."

VİZE SORUN OLMAYACAK
İş adamlarının fırsatları yakalayabilmesi için de vizesiz dolaşması gerektiğini aktaran Çavuşoğlu, "Vatandaşlarımız pasaport noktalarındaki olumsuz davranışları hak etmiyor. Bu durum işadamlarımızın da hevesini kırıyor. Bizim vizeleri kaldırmamız gerek. Bugün 70'den fazla ülkeye vizesiz gidebiliyoruz ama Schengen ülkelerine gidemiyorsunuz. Çünkü AB, sığınmacılardan tedirgin. Onların bu tedirginliğini aşmak için de AB ile geri kabul antlaşması imzalayacağız. Böylece Türkiye'den AB'ye kaçan kişiler ülkemize geri gönderilecek. AB ülkelerine bunu önerdik onlar da onayladı. AB sözünde durursa, 2 veya 2.5 sene içinde İngiltere ve İrlanda dahil Schengen ülkelerine vizeler kalkacak" dedi.

ENGELLER KALDIRILSIN
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da Yunanistan ile olan ilişkilere değindi. Demirtaş,"Kıbrıs'ta ticaretin önündeki engeller, tel örgüler kalksın. Maraş açılsın; Ercan Havaalanı yönetimi BM'ye verilmesi kaydıyla uluslararası hava trafiğine kazandırılsın. Türk hava sahası da Rum uçaklara açılabilir. Girne ve Mağusa limanlarının uluslararası deniz trafiğine açılması ve karşılığında Türkiye'de bir liman açılabilir. Kıbrıs, Akdeniz'in Singapur'u olmaya aday" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'e T-20 müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN