Efes miras listesine 3 Haziran'da girecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Efes'in UNESCO Dünya Miras Listesi'ne adaylığına ilişkin "Çok şükür her şey yoluna girdi, 3 Haziran'daki oylamada Selçuk, UNESCO kültür mirasına dahil edilecek, hayırlı olsun" dedi

Giriş Tarihi: 31.5.2015
Efes miras listesine 3 Haziran'da girecek
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Efes Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne adaylığına girmesi konusunda seferberlik ilan ettiklerini ve her şeyin yolunda gittiğini belirterek, 3 Haziran'da yapılacak oylamada Selçuk'un (Efes) listeye dahil edileceğini bildirdi. Çavuşoğlu, seçim çalışmaları kapsamında, Selçuk ve Torbalı ilçelerinde parti teşkilatları ile belediyeleri ziyaret etti. Selçuk Belediyesi'ni ziyaretinde belediye başkanı Dahi Zeynel Bakıcı'dan çalışmalar hakkında bilgi alan Çavuşoğlu, ilçenin merkezi hükümetle arasında uyum yakalamasıyla aradan geçen 1 yılda büyük bir değişim içine girdiğini, sorunlarının çözülmeye başlandığını ifade etti. Bakan Çavuşoğlu, bunda Selçuk'un sorunlarının Ankara'ya daha etkin şekilde iletilebiliyor olmasının büyük rolü olduğunu anlattı. Selçuk'un yerel yönetim değişikliğiyle uluslararası arenada da kendini çok daha iyi tanıtabildiğini, sesini duyurabildiğini vurgulayan Çavuşoğlu, bu noktada Efes Antik Kenti'nin yıllardır sürüncemede olan UNESCO Dünya Miras Listesi adaylığında sona gelindiğini kaydetti. Çavuşoğlu, bu konuda hem bakanlığının hem Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hem de UNESCO Daimi Temcilciliği'nin adeta seferberlik ilan ettiğini belirterek, "Çok şükür her şey yoluna girdi, inşallah 3 Haziran'daki oylamada Selçuk, UNESCO kültür mirasına dahil edilecek, hayırlı olsun" dedi. Çavuşoğlu, belediye ziyareti sonrası Türkiye turuna devam eden bisikletçi Meriç Şehit'le bir süre sohbet etti. Milletvekili Adayı Savcı Sayan'ın da eşlik ettiği Bakan Çavuşoğlu Torbalı ziyaretinde de önemli açıklamalar yaptı. Muhalefetin vaatlerini değerlendiren Çavuşoğlu, "Onlar istiyor ki Türkiye hala ezik bir ülke olsun, birinci sınıf değil, ikinci sınıf bir ülke olsun. Yok öyle bir Türkiye. Çünkü, dünyanın en zengin 17. ülkesiyiz. Çünkü G20'ye başkanlık ediyoruz" yorumunu yaptı. Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, projeler için Bakan'dan destek istedi. AK Parti Torbalı İlçe Başkanı Hasan Akbıyık, Torbalı'da yine birinci parti olacaklarını dile getirdi.

KARŞIYAKA'YI ZİYARET ETTİ
Bakan Çavuşoğlu, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ı da ziyaret etti. Karşıyaka'nın Filizleri adlı burs projesini çok beğenen Çavuşoğlu ""Karşıyaka Belediyesi'nin Avrupa'nın en prestijli ödüllerinden Avrupa Diploması'nı almasını çok anlamlı buluyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efes miras listesine 3 Haziran'da girecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN