Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Palmiyelerin anıt ağaç tescili varmış

Karşıyaka Tramvay Projesi kapsamında önce başka yere taşınacağı duyurulan ancak gelen tepkiler üzerine "vazgeçtik, güzergah değişecek" denilen ağaçların zaten koruma altında olduğu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 31.5.2015
Palmiyelerin anıt ağaç tescili varmış
Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "'i İzmirlilerle yönetme sözünü unutmuş değilim. Karşıyaka tramvay güzergahının değiştirilmesini istedim. Palmiyeler taşınmayacak" biçimindeki açıklamasına konu olan ağaçların zaten "anıt ağaç" olarak tescillendiğini ve taşınmasının mümkün olmadığını Egeli Sabah ortaya çıkardı. Alaybey'den başlayıp Mavişehir'e kadar gidecek olan Karşıyaka Tramvayı'nın güzergahının sahil kesimindeki palmiyelerle çakışması, ağaçlarının sökülerek başka bir yere taşınması gündeme getirmiş, Facebook üzerinden örgütlenen Karşıyakalılar "1300 ağacıma dokunma" başlıklı sayfadan ilçenin ve kentin simgesi haline gelen palmiyelerin kesilmemesi için kampanya başlatmıştı. Tepkinin giderek artması üzerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tweet atarak ağaçların kesilmeyeceğini, başka bir yere taşınacağını duyurmuş, ancak bu açıklama Karşıyakalıların tepkisini dindirmeye yetmemişti.Kocaoğlu da "İzmir'i İzmirlilerle yönetme sözünü unutmuş değilim. Karşıyaka tramvay güzergahının değiştirilmesini istedim. Palmiyeler taşınmayacak" diye tweet attı. Egeli Sabah'ın yaptığı araştırma ise tramvay güzergahının değişmesinin altında yatan gerçeği gün yüzüne çıkardı. Karşıyaka Anıt ile Bostanlı Vapur İskelesi arasında, Yalı Caddesi'nin deniz ve kara tarafında yer alan palmiye ağaçlarının Kültür Bakanlığı'na bağlı İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından 10 Haziran 1994 tarih ve 5172 sayılı kararla anıt ağaç olarak tescillendiği, koruma altına alındığı belirlendi. Dolayısıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin güzergah değişikliği "mecburiyetten" kaynaklandı.

TESCİLDEN BAHSETMEDİ
Kocaoğlu "Sahilde 1300 değil 600 ağaç var. Hiçbiri kesilmeyecek. 30-40 tanesi taşınacaktı. Güzergahı değiştirerek onun da önüne geçtik. Karşıyakalıları duyarlılıkları için tebrik ediyorum. Bizim anlayışımızda doğaya zarar vermek yok" demiş ancak ağaçların tescilli olduğundan hiç bahsetmemişti. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan da bahse konu palmiyelerin anıt ağaç olarak tescillendiğini doğruladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Palmiyelerin anıt ağaç tescili varmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN