Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük değişim başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın planlarını onayladığı Karabağlar'daki Cennetçeşme Mahallesi'ne giderek dönüşümü anlatan Delican, "gasp yasası" söyleminin kara propaganda olduğunu belirtti

Giriş Tarihi: 3.6.2015
Büyük değişim başlıyor
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican Çevre ve Şehircilik Bakanlığının planlarını onayladığı Karabağlar Cennetçeşme'deki kentsel dönüşüm bölgesini ziyaret etti. Uç ailesinin konuğu olan Delican, projeyi yerinde anlattı. Delican, "Kimse mağdur olmayacak. İzmir'in en büyük kentsel dönüşüm projesinde herkes bulunduğu yerde kalacak. Daha güzel bir yaşama kavuşacak" dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Karabağlar Cennetçeşme'de bulunan 540 hektarlık alanın kentsel dönüşüm planlarını onaylamasının ardından, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican bölgede yaşayan vatandaşları ziyaret etti. Delican, beş çocuklu Uç ailesinin sofrasına misafir oldu. Bölgede kentsel dönüşümle büyük değişim yaşanacağını söyleyen Delican, ilk etap olan 108 hektarlık alanda 4 bin konutun İller Bankası AŞ tarafından kısa zamanda tamamlanacağını söyledi. Delican şu bilgileri verdi: "Arazilerin kamulaştırılması için 120 milyon lira ödeme yapıldı. İlbank vasıtasıyla buraya 1 milyar liralık yatırım yapılacak. Yeşil alanı, sosyal yaşam alanı, okul ve resmi tesislerin de bulunacağı alandaki çalışmalar 1 ay içinde başlayacak. Bu bölge plansız ve gecekondulaşmanın yaşandığını yerlerin başında geliyor. İzmir'in en büyük kentsel dönüşüm projesinde artık sorun kalmamıştır. Geriye kalan alanların planları STK'lar ve bölgede yaşayan vatandaşlarla birlikte yapılacak. Biz, kesinlikle yerinde dönüşümden yanayız. Kimse yaşadığı alandan, çocuklarını büyüttüğü ortamdan ayrılmayacak. Bulundukları yerlerde daha iyi yaşam koşullarına sahip olacaklar."

KARA PROPAGANDA
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne iki yıl önce kentin birçok yerinde kentsel dönüşüm yetkisi verildiğini, ancak Bayraklı, Karşıyaka, Konak, Torbalı ve Bayındır gibi yerlerde bir çivi bile çakılmadığını anlatan Delican, "Seçim öncesinde kentsel dönüşüm gibi doğrudan vatandaşlarımızı ilgilendiren konuda siyaset yapılmasına izin vermeyeceğiz. Sayın Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşüm yapılacak bölgeleri ziyaret ederek Bakanlığın kullandığı yasayı 'gasp yasası' olarak nitelendiriyor. Bu tamamen kara propagandadır" dedi. Uç ailesinin babası Hüsamettin Uç ise mahallelerinde parklar, oyun alanları ve yağmur yağdığında su basmayan sokak ve caddeler istediklerini belirtti. Uç, "Bizim de çocuklarımız Alsancak, Karşıyaka ya'daki gizi yaşamayı hak ediyor. Bir oyun alanları bile yok. Bari çocuklarımız daha iyi şartlarda yaşasın" diye konuştu. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ise kentsel dönüşümün boş alanlarda yapılacak planlarla olmayacağını ifade ederek, konuya ilişkin itirazlarını Bakanlığa ilettiklerini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük değişim başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN