Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'in günlük zararı bir milyon lira

İzmirim Kart'a geçemeyen Büyükşehir Belediyesi, iki günde 2 milyon TL zarar etti. Ayrıca belediye yetkililerinin 'siber polis, şifre değişikliğini tespit etti' açıklaması da asılsız çıktı

Giriş Tarihi: 3.6.2015
Büyükşehir'in günlük zararı bir milyon lira
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte iki gündür devam eden elektronik ücret toplama sistemindeki sorun nedeniyle suçladığı Kentkart firmasının 'şifre değişikliği' yaptığının İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından tespit edildiğini öne sürmüştü. Ancak İzmir polisinin şifre değişikliği ile ilgili bir tespitinin olmadığı ortaya çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin, polise incelenmesi gereken elektronik ücret toplama sistemi veri tabanını müsait olmadıkları gerekçesiyle vermedikleri için herhangi bir tespitin yapılmadığı öğrenildi. Kentkart firması da basına yaptığı açıklamada, "Şirketimiz 28-29 Mayıs 2015 tarihlerinde sistemle ilgili teknik detay ve şifrelerini idare yetkililerine tutanak ile teslim etmiştir. 1 Haziran itibariyle şehirde yaşanan "şifrelerin Kentkart tarafından değiştirildiği" iddiası tamamen yanlış ve asılsızdır" demişti. Krizin ikinci gününde de vatandaşlar, toplu ulaşım araçlarına bedava biniş yaparken kamu zararı da katlanarak artıyor. Bu arada her iki firma birbirlerini suçlarken Büyükşehir Belediyesi, bazı gişelerde vatandaşa daha önceden ellerinde kalan iki kullanımlık kartları sattı. Normalde 4 lira 50 kuruş olan iki kullanımlık biniş ücretini bu kart ile 1 lira farkını da üstüne koyarak 5 lira 50 kuruşa satan Büyükşehir Belediyesi'ne vatandaş tepki gösterdi. Bazı bölgelerde kart dolumunun başlandığı da öğrenildi. Günde 1 milyon 700 bin biniş sağlayan İzmir'deki toplu ulaşım araçlarındaki kart sisteminin çökmesiyle kamunun milyonlarca liralık zarara uğratıldığını belirten eski ESHOT Genel Müdürü Mehmet Erdül, "Sayıştaş bu kamu zararıyla ilgili mutlaka geri dönük olarak çalışma yapacaktır. Eğer ortada bir yanlış varsa bunun hesabını müteselsilen başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olmak üzere her birim sorumlusu vermelidir. Burada sadece ESHOT değil, İZULAŞ, İZBAN, İZDENİZ ve METRO'ya binerek aynı kartı kullanan insanlar dolayısıyla sistemi kullanamadıkları için kamu zararı yaşanmıştır. İnsanlar bu araçlara sistem çalışmadığı için bedava binmek zorunda kalmışlardır. Dolayısıyla günde 1 milyon 400 bin kişilik zarar yaşanmıştır" dedi. Erdül'ün açıklamasına göre, belediyenin günlük zararı 1 milyon lirayı bulduğu hesaplanıyor.

TESPİT ETTİK DEDİ AMA...

Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda kullanılan elektronik ücret toplama sistemine ilişkin pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Kentkart A.Ş., verdiği şifre ve kodları son gün değiştirerek devir işlemlerini aksatmaya çalışmıştır. Ayrıca firma yetkilileri devir işlemi için gelmediğinden, bu işlem de gerçekleştirilememiştir. ESHOT Genel Müdürlüğü, bağımsız uzman kişiler tarafından tespit edilen bu durum üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş, Başsavcılığın görevlendirmesiyle harekete geçen İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Bürosu da 'şifre değişikliği' olayını tespit etmiştir" ifadelerine yer vermişti. Büyükşehir dün yaptığı açıklamada ise, sorunun büyük ölçüde çözüldüğünü duyurdu. Konu ile ilgili konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Kritik iki gecenin sonunda ulaşım kartlarındaki krizi büyük ölçüde aştık. Yaşanan sıkıntıyı hemşehrilerimize mümkün olduğunca hissettirmemeye çalıştık. Ancak şu kadarını söylemekte yarar var: Bu sıkıntıya yol açanlara karşı gerekli hukuki işlemleri başlatıyoruz" dedi. Kentkart A.Ş. tarafından yapılan açıklamada ise: "Şifrelerin Kentkart tarafından değiştirildiği iddiası tamamen yanlış ve asılsızdır" diye belirtmişti. Kenkart A.Ş. tarafından yapılan bir başka açıklamada da yaşanan kaos ve sıkıntının nedenin tamamen bayi dolum sisteminden kaynaklandığı belirtilerek ihaleyi alan firmanın bayilik sistemini zamanında kurmadığından kartlara dolum yapılamadığı için mağdur oldukları vurgulandı.

POLİS İNCELEME YAPMADI
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte iki gündür devam eden elektronik ücret toplama sistemindeki sorun nedeniyle suçladığı Kentkart firmasının 'şifre değişikliği' yaptığının İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Su��larla Mücadele Şubesi tarafından tespit edildiğini öne sürmüştü. Ancak İzmir polisinin şifre değişikliği ile ilgili bir tespitinin olmadığı ortaya çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin, polise incelenmesi gereken elektronik ücret toplama sistemi veri tabanını müsait olmadıkları gerekçesiyle vermedikleri için herhangi bir tespitin yapılmadığı öğrenildi. Polisin veri tabanında hiç inceleme yapmadığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'in günlük zararı bir milyon lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN