Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'i hep birlikte ayağa kaldıracağız

Projelerini açıklayan Eroğlu, İzmir'in "marka kent" olabilmesi için nefer gibi çalışacağını, "Bu belediyenin vazifesi" demeyeceklerini, her konuda gerekli desteği vereceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 5.6.2015
İzmir'i hep birlikte ayağa kaldıracağız
İzmir'den milletvekili adayı olan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2019 yılı sonuna kadar İzmir'de hayata geçirilecek projeleri Başbakanlık Ofisi'nde açıkladı. İzmir'in "marka kent" olması için muhteşem bir şehirleşme gerektiğini anlatan Eroğlu, "Bu belediyenin vazifesi" demeden çalışacaklarını, İzmir'i birlikte ayağa kaldıracaklarını kaydetti. Ege Gelişim Projesi'nin (EGEGEP) kitapçığını hazırlattıklarını dile getiren Eroğlu, "Bunlar bizim taahhüdümüz. Bizim sözümüz noterden daha sağlamdır. Çünkü yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır" diye konuştu.

BARAJLAR, GÖLETLER

Bakan Eroğlu, İzmir'e 45 tane baraj ve gölet inşa edeceklerini belirterek, şöyle konuştu: "4 adet tıbbi ve aromotik bitkiler ormanı ve 7 bal ormanı kuracağız. 675 bin dekar araziyi sulamaya açacağız. Çiftçimizin cebine 397 milyon liralık gelir girecek. Bayındır Ergenli Barajı'nı bitiriyoruz. Ödemiş Aktaş Barajı'nı önümüzdeki yıl bitiriyoruz. Ödemiş Rahmanlar Barajı, Karareis ve Kemalpaşa Yiğitler Barajı'nı bitireceğiz. Çeşme'de çeşmelerden memba suyu akacak." Eroğlu, 2019 yılına kadar 83 dereyi ıslah edeceklerini, 50 yıldır beklenen Fetrek Çayı'nı ıslahına başlandığını, 5 yılda çiftçilere 2 milyar lira zirai destek ve hibe verileceğini belirtti.

KEŞFEDİLMEMİŞ ZENGİNLİKLER

Tıbbi ve aromatik bitkilerin dünyadaki pazar hacminin 107 milyar dolar olduğunu belirten Eroğlu, "Türkiye'nin 450 milyon dolar olan payını 5 yıl içinde 5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Ödemiş Bozdağ, Tire Dereli ve Urla Kadıovacık'a tıbbi ve aromatik bitki üretim ormanı kurulacak. 2 milyon fıstık çamı ile İzmir'e yılda 30 milyon lira ek gelir sağladık. İzmir'de 2019 yılına kadar 78 mesire yeri, 2 terapi ormanı, 1 çocuk ormanı, 2 tabiat parkı kuracağız.

BÜYÜKŞEHİR'E DESTEK SÖZÜ

TOKİ'nin İzmir'de büyük bir hazırlık yaptığını anlatan Eroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan diğer kısımlar şöyle: "Emekliler, dar gelirliler ve kentsel dönüşümü isteyenler için hazırlık yapılıyor. İzmir'de öyle yerler var ki yağmurdan sonra fareler ve yılanlar ortaya çıkıyor. Çok uzak değil. Bornova'nın üst kısmına gidince görürsünüz. İzmir'in marka şehir olması için muhteşem bir şehirleşmeye ihtiyacı var. Belediyelerimiz, valilik, kamu kurum ve kuruluşları el birliği ile vatandaş kazanacak şekilde muhteşem bir kentsel dönüşüm yapacağız. Bu vazife belediyenin vazifesi demiyoruz. Birlikte İzmir'i ayağa kaldıracağız. Körfez temizliğinin takipçisi olacağız. Büyükşehir Belediyesi'ne her türlü desteği vererek bu problemi çözeceğiz... Kemeraltı'nı ihya edeceğiz... Bin yıldır tekne görmemiş Efes Antik Limanı boru hattı ile taşınacak su sayesinde hayat bulacak. İzmir'e teknoloji geliştirme merkezi kurulacak. Bütün problemleri Başbakanlık Ofisi'nde masaya yatıracağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız, diğer belediye başkanlarımız herkes bu konuyu takip edecek. Bugünkü basın toplantısı İzmir'de bir milat olacak. Büyük heyecan duyuyorum. İzmir ve İzmirlilerle gurur duyuyorum."

HARMANDALI'NA ÜZÜLÜYORUM
Gazetecilerin sorusu üzerine İzmir'e çöp tesisi yapılması ile ilgili ÇED süreci hakkında da konuşan Eroğlu, "Ben bunu polemik olmasın diye gündeme getirmedim. Gerekirse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ya da Sayın Vali veya benim başkanlığımda toplantı yaparız. Burada takipsizlik var. ÇED neden verilmedi? Harmandalı Çöplüğü için üzüntü içindeyim. Bazen de korkuyorum. İstanbul'da çöplük patlamasında korkunç bir şekilde irkildiğini hatırlıyorum. Bunu Ankara ve İstanbul'da kurduk. Teknolojide yardım istiyorlarsa desteğe hazırız. Seçimlerden sonra burada Başbakanlık Ofisi'nde toplantı yapacağız. Kim neyi çözecek bununla ilgili toplantı yapacağız. Bunun sözünü veriyorum. Geçenlerde hafriyat dökümü için ormandan yer istediler hemen imzaladım. Pozitif ayrımcılık ile İzmir'e desteğe hazırız"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'i hep birlikte ayağa kaldıracağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN