Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kağıt bilet geri geliyor

Giriş Tarihi: 10.6.2015
Kağıt bilet geri geliyor

Kent içi ulaşımda yaşanan elektronik kart krizinin bir türlü sona erdirilemediği İzmir'de, 1990'lı yıllarda kaldığı düşünülen kağıt biletle belediye otobüsüne binme uygulamasına dönüş gündemde

Toplu ulaşımda yaşanan elektronik kart krizi İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin haziran ayı toplantısına damga vurdu. Başkan Aziz Kocaoğlu krizinin çözümü için bazı kritik noktalarda kağıt bilet uygulamasına geri dönülebileceğini söyledi. Yaşanan kaosun sebebine ilişkin meclis üyelerine bilgi veren Kocaoğlu, 16 yıl önce kent içi ulaşımda kademeli olarak kart uygulamasına geçildiğini ve bugüne kadar da aynı firmayla çalışıldığını belirterek şu bilgileri verdi. "Dönem bittiğinde ihale başka bir firmada kalıyor. Eski firma Kamu İhale Kurumu'na (KİK) itiraz ediyor. KİK 'İtiraz yeterliliği yoktur' kararı veriyor. Biz de işi, ihaleyi kazanan firmaya veriyoruz. 31 Mayıs'tan beri istenen evraklar, yapılması gereken işler var. Teknik bilirkişiler ve üniversiteden bilirkişilerle bu konuyu derinlemesine çalıştık, çalışıyoruz. Olayın hukuka intikal eden bölümleri var, bundan sonra intikal edecek bölümleri var ve bu süreç devam edecek. Bir geçiş dönemi gerçekleşti ama İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu olan ESHOT, bütün işlerini mevzuat çerçevesinde yapmakta ve kayda almaktadır... Uyumsuzluklar söz konusu oldu. Firmaların haberleşmesinde sıkıntılar yaşandı. Biz de vatandaşlarımızın mağdur olmaması için çabaladık. Vatandaşlarımızın kartı okunanlar okundu, okunmayanları da turnikelerden geçirdik. Sayabildiğimizi saydık, eksi bakiye verenler oldu. Yeni sistemde her gün biraz daha iyi aşamaya geliyoruz. Buradaki tahsilat kayıpları ki, onların hepsini önümüzdeki günlerde sıfır hata ile tespit etmeye çalışacağız, bir kısmını zaten tespit etmiş durumdayız; hangi firma yahut firmalar sorumlu ise ona yasal yoldan rücu ettireceğiz."

EKSİ BAKİYE UYARISI
Bundan böyle eksi bakiye ile yolcu bindirmeyeceklerinin altını çizen Başkan Kocaoğlu, "Bir an evvel bu kartlarının doldurulması gerektiğini tüm kamuoyuna duyurmak istiyorum. Bu krizi en az hatayla, daha doğrusu vatandaşımıza en az yansıtarak çözmek bizim görevimizdir. Sürekli krizi çözmek için uğraştık, didindik. Belli bir noktaya da geldik. Her an, her saat iyileşme devam ediyor" diye konuştu. Kocaoğlu, "çok sıkışılan yerlerde geçici olarak kağıt bilet kullanılabileceğini" belirterek, "Bilet basılması için talimat verdik. Tek tek de olsa, gişelerde hatta güvenlikçilerde bile satılması yönünde bir düşüncemiz var. Üç-beş kartlara da yoğun yükleme yapılabilmesi gibi" diye konuştu. AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, kent kart krizinde yaşanan kaybın vatandaşa yansıtılıp yansıtılmayacağını sordu. "Ulaşım ihalesinin yapımının ardından bu sorunların çözümü için neden önlem alınmadı" diyen Doğan, krizden ESHOT Genel Müdürlüğündeki bürokratların sorumlu olduğunu öne sürdü. Doğan'ın sorularına cevap veren Kocaoğlu, "Burada kayıp söz konusu ama bu kaybın vergi olarak tahsil edilebilmesi mümkün değil. Biraz devlette mürekkep yalamış bir adam buradaki zararın başka yerden alınmayacağını bilir. Bir açık bir açıkla kapatılmaz. Hukuk izin vermez. Çok cüzi bile olsa arızalı kartlarda bir kayıp söz konusu olabilir. Kent kartım arıza yaptı ben buna 100 lira yükledim diyen arkadaşlara ödeme yapılamaz. Eğer fişleri duruyorsa oradan bir işlem yapılabilir. Kartı boş olan vatandaşlardan da eksi bakiye kullanılmıştır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kağıt bilet geri geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN