Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'de ulaşım arapsaçına döndü

Giriş Tarihi: 11.6.2015
İzmir'de ulaşım arapsaçına döndü

Büyükşehir, elektronik ücret toplamadaki krizi 10 gündür aşamadı. Bedava ulaşımın sürmesi kağıt bilet sistemine geçilmesi, eksi bakiyelerin alınacak olması vatandaşın kafasını karıştırdı

1 Haziran'da elektronik ücret toplama sisteminde yaşanan kriz, aradan geçen 10 günlük süreçte bir türlü aşılamadı. Metro otobüs, vapur ve İZBAN'da bedava binişlerden dolayı oluşan zarar milyonlarca lirayı buldu. İhaleyi kaybeden Kent Kart Firması, yaşananlardan Büyükşehir Belediyesi ile ihaleyi alan Kartek Firması'nı sorunlu tutarken Büyükşehir Belediyesi ise yaşananların sorumlusu olarak Kent Kart'ı adres gösterdi. Toplu ulaşım araçlarından bedava yararlanan vatandaş sayısındaki artış zaten zarar eden ESHOT Genel Müdürlüğü'nün günlük zararını da ikiye katladı. Vatandaşın 'nasılsa bedava' diyerek kartına bakiye yüklemeden toplu ulaşım araçlarından yararlanması, ulaşımda bir takım radikal kararlar alınmasını da gündeme getirdi. Yeni program üzerinde yoğunlaşan ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri bedava binişler nedeniyle uğranılan zararı bir nebze de olsa telafi etmek için çalışma başlattı. Üzerinde çalışılan sistem, metro, otobüs, vapur ve İZBAN gişelerinde kartını okutup bakiyesi olmadığı için toplu ulaşım araçlarından bedava yararlanan vatandaşlarda soğuk duş etkisi yapacak.

BİNİŞLER KAYDEDİLİYOR

Bedava binişleri eksi bakiye olarak sisteme kaydeden yazılım, karta bakiye yüklendiğinde bu güne kadar yapılan bedava binişleri artı bakiyeden toplu olarak düşecek. Belediye bu yolla uğradığı zararı bir nebzede olsa telafi ederken ulaşım kartlarındaki toplu düşüşler de vatandaşın moralini bozacak. Örneğin kent kartına 20 liralık yükleme yapan bir vatandaş, önceki bedava binişleri düşüldüğünde tekrar sıfır bakiyeye düşebilecek. Bu sistemin hayata geçirilip geçirilmeyeceği konusundaki son kararı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu söyleyecek. Toplu ulaşımdaki düzenlemeler bununla da sınırlı kalmayacak. Başkan Kocaoğlu'nun "Geçici bir süreliğine kritik noktalarda kağıt bilet uygulamasına geçebiliriz" açıklamasının ardından bugünden itibaren kent genelindeki toplu ulaşım araçlarında bedava binişleri önlemek, vatandaşı kartına bakiye yüklemeye teşvik etmek amacıyla kağıt bilet uygulamasına başlanacak. Kentkartlarında bakiyesi yetersiz olan vatandaşlara otobüslerde şoförler; metro, vapur ve İZBAN istasyonlarında ise gerek gişelerden gerekse güvenlik görevlileri tarafından kağıt bilet satışı gerçekleşecek. Toplu ulaşım araçlarına kağıt biletle biniş yapacak yolcular 90 dakika uygulamasından yararlanamayacağı için uğrayacağı maddi zararın daha da artmaması için çareyi kent kartına bakiye yüklemekte bulacak. Böylece bedava binişlerin de önüne geçilmiş olacak. Sistem normale döndükten sonra da kağıt bilet uygulaması sona erecek. Durum böyle olunca elektronik ücret toplama sistemindeki kaosun faturası yine vatandaşa kesilmiş olacak.

ÖĞRENCİ 1, TAM 2 LİRA
Uygulamanın hayata geçebilmesi için gerekli olan UKOME kararının alınması için UKOME üyesi kurumlar olağanüstü toplantıya çağrıldı. Dün sabah gerçekleşen ve öğlene kadar süren toplantıda satılacak kağıt biletin ücreti belirlendi. Toplantıda kağıt biletin öğrenci 1 lira tam 2 liradan satılması kararlaştırıldı. Toplu ulaşım araçlarına binişte bakiyesi yetersizi olan vatandaşa otobüslerde şoförler, vapur metro ve İZBAN istasyonlarında gişe ve güvenlik görevlileri tarafından kağıt bilet satışı yapılacak. Biletle toplu ulaşım araçlarına binenler 90 dakika sisteminden yararlanamayacağı için vatandaş çareyi elektronik kartına bakiye yüklemekte bulacak. Böylece bedava binişlerin de önüne geçilmiş olacak. Bilet satışına ise bu günden itibaren başlanabileceği sızan bilgiler arasında yer aldı.

İZMİRLİ Tİ'YE ALDI
Kart krizini çözemeyen İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yeniden kağıt bilete dönüş kararı alması, sosyal medyada 'ti'ye alındı. İzmirliler, kağıt bilet uygulamasını 90'lı yıllara dönüş olarak yorumlarken, "Eski Türkiye, eski İzmir" dedi. Twitter'da Duygu isimli bir kullanıcı "Hadi bakalım İzmir meyvesini vermeye başladı. Kâğıt bilet geri geliyor. Eski Türkiye'ye, eski İzmir'e hoşgeldiniz" diye yazdı. 'asekban' isimli kullanıcı "Ayrıntısına kadar eski Türkiye. Bu komik, kağıt bilet yaa" ifadelerini kullandı. Erkin Öncan isimli kişi "İzmir'e kağıt bilet geliyormuş. Duygulandım be" diyerek tavrını ortaya koydu. Gökhan Yavuz da "İzmir 1990'lara geri dönüyor. Otobüslerde kağıt bilet uygulaması başlıyor" diye yazdı. 'Dedikodugundemi' isimli kullanıcı "Kağıt bilet geliyormuş. Ah dedem derdi hep, kağıt biletle biniyorduk evladım biz" ifadelerini kullandı. "Kağıt bilet geri geliyor. Melih Gökçek duymasın, alkışlıyoruz" diye yazan bir kullanıcının yorumu güldürdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de ulaşım arapsaçına döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN