Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalışan annelere hibe destek geliyor

Giriş Tarihi: 15.6.2015
Çalışan annelere hibe destek geliyor

AB destekli Evde Çocuk Bakım Projesi'nin pilot illeri arasında İzmir de var. Üç pilot ilde 5 bin çalışan anneye evde çocuk bakımı için aylık 300 euro hibe verilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), AB destekli 40 milyon euro bütçeli, 0-24 aylık çocuk sahibi annelere 36 aya kadar aylık 300 euro hibe destek sağlayacağı Evde Çocuk Bakımı Projesi, 25 Haziran'da 10.00'da başlayacak. Proje aralarında İzmir'in de bulunduğu 3 pilot ilde uygulanacak. İzmir, Bursa ve Antalya'da toplam 5 bin çalışan anneye çocukların bakımı için aylık 300 euro hibe verilecek. SGK Strateji Geliştirme Başkanı Muhiddin Şahin, Türkiye'de ev hizmetlerinde çalışan kadınlarda sigortasız oranının yüksek olduğuna dikkat çekerek, projede iki taraflı bir kazanım olduğunu söyledi. Küçük çocuk sahibi annelerin iş hayatına dönmesi ve bakıcıların istihdamının sağlanacağını anlatan Muhiddin Şahin, İzmir ve Bursa'da 1750'şer anne ve çocuk bakıcısı, Antalya'da ise 1500'er anne ve çocuk bakıcısı olmak üzere 5 bin anne ve 5 bin çocuk bakıcısı, toplam 10 bin kadının projeden yararlanacağını söyledi. Bu üç pilot ilin gelişmişlik seviyesi, çalışan kadın sayısının yüksekliği ve bir yılda annelik iznine ayrılan kadın sayısı açısından belirlendiğini belirten Şahin, toplam bütçesi yaklaşık 40 milyon euro olan projede çalışan annelerin aylık 300 euro hibe destek alacağını ve 24 ay bu destekten yararlanabileceklerini söyledi.

BAKICI ÇALIŞTIR HİBE AL

Anne tek başına ise, engelli çocuğu olan ve MEB, İŞKUR onaylı mesleki yeterlilik kurumu belgesi sahibi çocuk bakıcısı çalıştıranlara aylık 390 euro hibe destek verileceğini belirten Şahin, anne ve çocuk bakıcılarının Antalya, Bursa ve İzmir'de ikamet ediyor olması gerektiğini kaydetti. Belirlenen annelerin evlerinde belirli sürelerde denetimlerin gerçekleştirileceğini de belirten Şahin, çocuk bakıcılarının en az ilkokul mezunu olması gerektiğini dile getirdi. SGK yetkilileri başvuruların 25 Haziran Pazartesi günü 10.00'dan itibaren uygulamanın başlayacağı illerdeki müdürlüklerden yapılacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışan annelere hibe destek geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN