Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfez için her geçen gün kayıp

Büyük Kanal projesinin handikapları yüzünden kanalizasyon sularının Körfez'e aktığını belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, "Tüm atık suların arıtılması gerekiyor" dedi

Giriş Tarihi: 15.6.2015
Körfez için her geçen gün kayıp
Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulunan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, Büyük Kanal projesinin handikapları nedeniyle kanalizasyon sularının İzmir Körfezi'ne aktığını belirtti, "Bir an önce atık suların denize ulaşmasının engellenmesi gerekir" diye konuştu. Kanalizasyon sularının arıtma tesisine ulaşmadan Körfeze by-pass edildiğine dikkat çeken Varan, "Şehrin içindeki derelere karışan atıksular da körfeze ulaşıyor. Acilen tüm atık suların sağlıklı şekilde arıtılmasının sağlanması gerekiyor" dedi. Bakırçay, Gediz ve Küçük Menderes nehirlerinin su kalitesinin düşük olduğunu belirten Varan, "Kentsel atık bertarafı da önemli. Merkeze yakın ilçelerin atıkları Harmandalı Depolama Tesisi'ne gidiyor. Ancak bu tesis bilindiği gibi ömrünü doldurmuş durumda. Yeni tesis çalışmalarının hızlandırılması gerek" diye konuştu. Bu yıl 43.'sü kutlanan Dünya Çevre Günü kapsamında İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, Egeli Sabah'a İzmir'in çevre sorunlarını değerlendirdi. İzmir'in marka şehir olabilmesi için kentin planlı olması gerektiğini belirten Varan, "Deprem kuşağındayız. Ülkemiz, insanımız depremlerden çok yara aldı, çok canlar yandı. Bu nedenle mutlaka ama mutlaka depreme dayanıklı yapı ve altyapılar oluşturulmalı ve mevcut yapıların güçlendirilmeli, rehabilitasyonu sağlanmalı. Yani İzmir için özetle çok hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm çalışmaları tamamlanmalı" dedi. İzmir'in en önemli çevre sorunlarının başında gelen Körfez kirliliği ile tespitlerini paylaşan Varan, "İzmir coğrafi anlamda çok güzel bir şehir. Özellikle Körfez'in varlığı İzmir'i eşsiz kılıyor. Ancak bugün ne yazık ki büyük kanal projesinin bazı handikapları nedeniyle kanalizasyon sistemi, atık suları arıtma tesisine ulaştıramadan bazı noktalarda körfeze by-pass yapılmasını zorunlu kılıyor. Aynı şekilde şehrin içinde yer alan derelere karışan atık sular Körfez'e ulaşıyor. Acilen tüm atık suların sağlıklı şekilde arıtılmasının sağlanması, derelere kaçak deşarjların önlenmesi gerekmekte" şeklinde konuştu. İzmir'in Bakırçay, Gediz ve Küçük Menderes Nehirleri'nin su kalitesinin düşük olduğunun altını çizen Varan, "Bunda da gerek arıtılmadan yapılan evsel- endüstriyel atık su deşarjları, gerekse de tarımsal kaynaklı kirlilikler önemli etken. Bir önemli husus da, kentsel atık bertarafı. Merkeze yakın ilçelerin atıkları Harmandalı Depolama Tesisi'ne gidiyor. Ancak bu tesis bilindiği gibi ömrünü doldurmuş durumda, yeni tesis çalışmalarının hızlandırılması gerek" diye konuştu.

DENETİMLERİMİZ ARTTI
Çevre kirliliği ile mücadelede en önemli unsur olan denetimlerin geçtiğimiz yıllara oranla artış gösterdiğini belirten Varan, "Çevre konusundaki idari yaptırımlar Çevre Kanunu'nda tanımlanmış durumda. Yani tespit edilen ihlalin karşılığı madde madde kanunda yer alıyor. Fakat müdürlük olarak öncelikle "bilgilendirici" olmaya çalışıyoruz. İzmir ilindeki uygulamalarımıza baktığımızda geçen yıla oranla denetim sayımızın arttığını ancak idari yaptırım ile sonuçlanan denetim sayısının azaldığını görüyoruz. 2012'de yüzde 22.8 iken bu rakam 2013'te yüzde 8.7'ye geriledi. Bu bize denetimlerimizin daha yapıcı netice verdiğini gösteriyor" şeklinde konuştu.

FARKINDALIK YARATIYORUZ
Özellikle son dönemlere İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün sosyal çalışmalara önem verdiğini belirten Varan, "Toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli faaliyetler yapmaktayız. Bu yıl ilk kez düzenlediğimiz 'Objektifimden Çevre ve Şehir Yansımaları' konulu fotoğraf yarışmamız geçtiğimiz günlerde neticelendi. Dereceye girenlerin ödülleri ise Valimiz Sayın Mustafa Toprak tarafından verildi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez için her geçen gün kayıp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN