Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piyasalara uzman morali: Kriz yok

Herhangi bir siyasi iktidar seçeneğinde ülkemizde kriz çıkmayacağını söyleyen akademisyen Doç. Dr. Umut Hallaç, "Potansiyel koalisyon yapıları içinde çok iyi ekonomi yöneticileri çıkacaktır" dedi

Giriş Tarihi: 16.6.2015
Piyasalara uzman morali: Kriz yok
Seçimlerin ardından, ekonomi, ülkenin bir numaralı gündemi haline geldi. Sade vatandaştan sanayiciye kadar herkes, kriz çıkıp çıkmayacağını, dolar ve euro kurundaki gelişmeleri, faiz, borsa, altın gibi ekonomik unsurlardaki değişimi yakından takip etmeye başladı. Ekonomik gelişmeleri değerlendiren söylentilerin aksine, herhangi bir siyasi iktidar seçeneğinde ülkemizde kriz çıkmayacağını söyleyen Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Umut Halaç, "Mecliste her partiden çok deneyimli ekonomistler bulunuyor. Potansiyel koalisyon yapıları içinde çok iyi ekonomi yöneticileri çıkacaktır. Ancak geçiş döneminde ekonomik açıdan yüksek beklentilere sahip olmamamız gerekir. Kurulacak hükümetlerden mucize de beklememek lazım" dedi.

KÜÇÜK YATIRIMCIYA ÖNERİ
Halaç, küçük yatırımcılara da uyarıda bulunarak olabildiğince likitte kalmalarını, paralarını dolar biraz düştükten sonra yine dolar türünden faize yatırmalarının en iyi fırsat olarak göründüğünü söyledi. Kısa süreç içinde bizleri bekleyen ekonomik resmi görmek için büyüme performansımızı yorumlanın gerektiğini ifade eden Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Umut Halaç, "2015 ilk çeyrek büyüme rakamımız tahminlerin üstünde yüzde 2,3 olarak gerçekleşti. Bu büyüme performansı kötünün iyisi ve sevindirici, ancak yeterli değil. Ülkemizin sorunlarının hafifletilmesi için yüzde 5 civarında büyümemiz şart. Ülkemizin siyasi iktidar olmadan da ortaya koyabileceği büyüme performansını göstermesi açısından da önemli. Seçim dönemi belirsizliği ve yaz ayları durgunluğu da göz önüne alınacak olursa, yılsonu büyüme performansımızın; sanayi üretimimizin güç kaybetmesi, dış ticaretimizdeki gerileme, bir mucize olmazsa iyi niyetli tahminle yüzde 3,5 - 4,0 seviyelerinde kalacağı görülüyor" dedi. Dış ticaretteki gerilemeye dikkat çeken Doç. Dr. Umut Halaç, "İthalat ve ihracatımızın azalması sonucunda dış ticaret açığımızın azalması başarı gibi görülebilir, ancak bu tür yaklaşımlara daralan ekonomilerin dış ticaret açıklarının doğal olarak azaldığını hatırlatmak isterim. Bu bir başarı değil, aksine başarısızlıktır. Genelde büyüme performansının düşük geldiği dönemlerde, cari açığın beklentilerin altında geldiğini görürüz. Ancak 2015 ilk çeyreğinde büyüme performansı beklentilerin üzerinde gelmesine rağmen 2015 Ocak- Nisan döneminde cari açık beklentilerden daha fazla çıkarak 14,47 milyar dolar olarak gerçekleşti. Büyüme performansının beklentilerin üstünde gerçekleştiği bir dönemde, cari açıktaki bu rakamlar ekonomimizin yorumlanmasının ne kadar zor olduğunu ortaya koyuyor. Ama petrol fiyatlarının düşük seyretmesi cari açıkta ilerleyen dönemlerde iyileşmeler görebileceğimize işaret olarak algılanmalı" dedi.

"RİSKLERİ AZALTIN"
Dolarla hammadde alıp euro ile satış yapan şirketlerin dikkatli olması gerektiğini belirten Umut Halaç, "Sanayicilerin risklerini ortadan kaldıracak politikalar geliştirmelerinde fayda var. Dolar kurunu sabitlemeleri için dolar opsiyonu kullanmalarını öneriyorum. Böyle bir durumda risklerini ortadan kaldırmış olurlar" önerisinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasalara uzman morali: Kriz yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN