Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yakalanan kaçak göçmen sayısı artıyor

Ege'de bu yıl yakalanan kaçak göçmen sayısının 11 bini geçtiğini söyleyen akademisyen Gökay Özerim, "Yasadışı geçiş noktaları arasında Dikili, Menderes, Çeşme ve Karaburun öne çıkıyor" dedi

Giriş Tarihi: 19.6.2015
Yakalanan kaçak göçmen sayısı artıyor
20 Haziran Dünya Mülteciler Günü öncesi, mültecilik - düzensiz göç Avrupa ve Türkiye'de, gündemdeki yerini koruyor. Yalnızca bu yıl, Türkiye'de Sahil Güvenlik tarafından yakalanan umut yolculuğuna çıkan düzensiz göçmen sayısı 11 bini bulurken Uluslararası Göç Örgütü verilerine göre Yunanistan'a ulaşanların sayısı ise 46 bini geçti, 2 binin üzerinde göçmen de Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşmak isterken yaşamını yitirdi. Avrupa Birliği'nin (AB) göç sorununda, kilit ülkenin Türkiye olduğunu belirten Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökay Özerim, "Bazı AB üyesi ülkeler tarafından, Türkiye'nin göç konusundaki stratejik rolü, bir risk olarak görülse de aslında Türkiye'nin üyeliği, bu konuda birçok fırsatı da taşıyor. AB'nin birçok raporunda belirttiği gibi, sınırlarını koruma konusunda Türkiye'ye ihtiyacı bulunuyor. Ancak tam olarak gerçekçi bir üyelik perspektifi verilmeyen, vize muafiyeti sağlanmadan Schengen'den dışlanan bir Türkiye'nin, yük ve maliyet paylaşımı konusunda AB'ye yardımda ikna olması için pek fazla neden bulunmuyor" dedi.

AVRUPA'YA AKIN VAR

Türkiye'nin, uluslararası göç konusunda, AB tarafından son zamanlarda daha çok Avrupa'ya yönelik düzensiz göçlerde kontrol noktası rolü ve topraklarında bulunan yaklaşık 2 milyona yakın Suriyeli mülteciye yönelik politikaları ekseninde gündeme alındığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Gökay Özerim, "Türkiye'nin demografik olarak Avrupa'nın yaşlanan nüfusunda tamamlayıcı rol üstlenme potansiyeli, Avrupa'da bulunan yaklaşık 4 milyon Türk kökenli nüfusla Avrupa'da yükselen yabancı karşıtı hareketlere yönelik etkisi ve Türkiye'nin üyelik sürecinin AB göç politikalarına sağlayacağı katkı da eşit derecede ilgiyi hak ediyor" diye konuştu. Geçiş yollarında Ege Denizi ve 'in tartışmasız önemli bir konumda yer aldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Özerim, "Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın Ege Denizi'nde düzensiz göç istatistiklerine göre 2011 yılı öncesi geçiş yapmaya çalışırken yakalanan yabancı sayısı 500'ler ile ifade edilirken 2015'de bugüne kadar 300'ü aşkın operasyonda yakalanan göçmen sayısı 11 bini bulmuş durumda. Konunun dikkat çekiciliğindeki artışa bağlı olarak TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu tarafından 2014 yılında bir rapor hazırlandı ve bu rapora göre Dikili, Menderes, Çeşme, Karaburun en sık kullanılan geçiş noktaları arasında bulunuyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yakalanan kaçak göçmen sayısı artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN