Android'in girdiği eve hırsız girmez!

Genç beyinler gerçekleştirdikleri projelerle hem akıllı hem çevreci hem de düşük maliyetli çözümler üretti. En dikkat çeken çalışma ise eve giren hırsızların akıllı telefon yardımıyla tespit edilebilmesi oldu

Giriş Tarihi: 25.6.2015
Android'in girdiği eve hırsız girmez!
Yaşar Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü 4'üncü sınıf öğrencileri bitirme projelerinde günlük yaşamda karşılaşılan problemlere hem akıllı hem çevreye duyarlı hem de düşük maliyetli çözümler sundular. Projeler sayesinde sokak lambalarını cep telefonuyla kontrol altına almak, bisiklete binerek elektrik üretmek de mümkün olacak. Eve giren hırsız ise akıllı telefon yardımıyla tespit edilebilecek. Alpaslan Aslan-Mustafa Şahin, 'Bisiklet ile Elektrik Üretimi ve Depolanması Projesi'nde, "Bisiklet pedalını çevirerek insan enerjisini mekanik enerjiye dönüştürülmesi amaçlandı. Mekanik enerji bisikletin arka tekerleğine monte edilen küçük bir motor yardımıyla elektrik enerjisine dönüştürüldü. Ortaya pedalın çevirim hızına bağlı olarak 10 kilometrelik bir yol kat edildiği zaman 14 amperlik güç üreten bir bisiklet ortaya çıktı. Üretilen bu enerjiyle de 5 saat süreyle küçük ekran bir LCD ekran televizyonu izlemek mümkün" dedi.

HIRSIZ ALARMI!

Kürşad Cengiz, "Android Akıllı Ev Projesi"nde, "Yalnızca 100 liraya mal edilen proje, ev içinde yer alan ve elektrikle çalışan her cihazın akıllı telefon yardımıyla uzaktan kolayca kontrol edilebilmesini sağlamakta. Proje, eve ait elektrikli cihazların kablosuz biçimde kontrol edilebilmesini sağladığı gibi evde yokken herhangi bir hareket algılanması durumunda kullanıcıya haber gönderilmesini gibi avantaja da sahip. Yani cep telefonunuza gelen uyarı alarmıyla evinize hırsız girdiğini anlayabileceksiniz" diye konuştu.

AKILLI BALIK AĞI

Cemal Türkmen- Doğan Ceyhun Erkekler, 'Balık Ağı Yırtık Algılayıcısı Projesi' kapsamında insan gücünden tasarruf etmek ve hata payını daha aza indirmek için bir yazılım geliştidi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Android'in girdiği eve hırsız girmez!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN