Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Su kaynağına çöp tesisi

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Murathan, çöp tesisi için Yamanlar'ın son derece yanlış bir seçim olduğunu, Büyükşehir'in hidrojeoloji raporunu odalardan gizlediğini söyledi

Giriş Tarihi: 1.7.2015
Su kaynağına çöp tesisi
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Yamanlar'da kurmayı planladığı katı atık bertaraf tesisi ile ilgili ÇED süreci devam ederken Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan'dan gündeme bomba gibi düşecek açıklamalar geldi. Murathan, tesis yapılması öngörülen bölgede su toplama havzası bulunduğuna dikkat çekerek, "Bu bölgede 4 tane kaynak var. Geçmişte Ulukent ve Koyundere Belediyeleri bu bölgeden gelen suları yaptıkları depolarda toplamış. Her iki belde de 100'ün üzeride çeşme, bu kaynaklardan gelen su ile besleniyor. Her gün on binlerce vatandaş buradan damacanalarla evine su taşıyor. Tesiste bir sızıntı olması halinde bütün bu su kaynakları kirlenme tehdidi ile karşı karşıya. Yer seçimi son derece yanlış. Dünyanın hiçbir yerinde bir su havzasının üstüne katı atık depolama tesisi yapılmaz" diye konuştu.İzmir'in zaman kaybetmemesi için projenin ÇED süreci durdurularak yerinin mutlaka değiştirilmesi gerektiğini anlatan Murathan, bunun" ÇED süreci devam ediyor" deyip geçiştirilecek bir konu olmadığına dikkat çekti.

BİZDEN RAPOR SAKLIYORLAR
İZSU Genel Müdürlüğü'nün, TMMOB'a bağlı meslek odalarının talebi üzerine 2014 yılında bölgenin ayrıntılı bir hidrojeolojik etüt raporunu hazırlattığını belirten Murathan şöyle devam etti: "Raporda depolama sahasında yer altı su seviyesinin yüzeye çok yakın (1 metre civarında) olduğu, bu alanın yer altı su drenaj alanının üst kotlarında, bölgenin yer altı suyu kaynaklarının beslenme sahasını oluşturduğu, depolama alanı ve yakın çevresinde küçük debili çok sayıda yer altı su kaynağı çıkışı olduğu, bu kaynaklardan da Karşıyaka, Çiğli, Ulukent ve Koyundere'de yaşayan insanların damacanalarla içme suyu sağladığı ve depolama sahasında geçirimsizliğin, sızdırmazlığın sağlanamaması durumunda yer altı sularının kirleneceği belirtilmiştir. Bu rapor sonrası odamız, İzmir Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi Daire Başkanlığı'nı ziyaret ederek bu alanın depolama için uygun olmadığı, hazırlanan raporun önemli olduğunu ve dikkate alınması gerektiğini belirtmiştir. Bu süreç içerisinde TMMOB İzmir İKK tarafından Büyükşehir Belediyesi'nden depolama sahasının olduğu bölgeyi kapsayan hidrojeolojik etüt raporu talep edilmiştir. Büyükşehir Belediyesi ise raporu eksik göndererek raporun sonuç ve öneriler kısmını TMMOB'dan saklamıştır."

RANDEVU VERMEDİLER

Murathan, İZSU Genel Müdürü Figen Selvitopu'nun randevu taleplerine 1 aydır cevap vermediğini, bürokratların sorumluluklarını yerine getirmediğini belirterek, "Suyu meslek hayatı boyunca yalnızca muslukta gören bir bürokrat İZSU Genel Müdürü yapılırsa bu durumu da doğal karşılamak gerekir. Odamız süreci dikkate alarak, Büyükşehir Belediyesince de bilgilendirilmeyen İzmir kamuoyunu bilgilendirmeye karar vermiştir" diye konuştu.

TALEP GELİRSE YER SORUNUNU ÇÖZERİZ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun çöp depolama sahası seçiminde yer sorunu yaşadıklarını söylediğine dikkat çeken Murathan, "İzmir'de katı atık depolama sahasına yönelik uygun yer bulunmaması sorunu yoktur. Sorun İzmir Büyükşehir Belediyesince konunun uzmanları, bilim insanları, meslek odalarıyla işbirliği yapılmaması ve böyle bir arayışın içinde olunmamasıdır. Sayın Kocaoğlundan bir talep gelmesi halinde İzmir'in atık depolama sahası yer sorununu sorunsuz olarak çözeriz" dedi. Murathan, Yamanlar'da kurulacak tesiste atık depolanmayacağı ve inert atıkların tehlike içermediği yönündeki açıklamaların da gerçeklikle bağdaşmadığını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su kaynağına çöp tesisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN