Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye müdahale ettikçe koku artıyor

Körfezi'nin kokusunu bastırmak için İZSU ekiplerinin Meles Çayı'nda yaptığı çalışmalar sonuç getirmiyor. Halkapınar ve Çınarlı'da artık yaşamın katlanılamaz hale geldiği ifade ediliyor

Giriş Tarihi: 3.7.2015
Belediye müdahale ettikçe koku artıyor
Körfezi'nin kötü kokusu, kentin peşini bırakmıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU ekipleri tarafından kötü kokuyu gidermek için defalarca çalışma yapılsa da bir türlü kalıcı çözüm bulunamadı. Büyükşehir Belediyesi'nin on binlerce lira harcayarak her yaz gerçekleştirdiği çalışmalar kötü kokunun açığa çıkmasına engel olamıyor.

DAYANILMASI İMKANSIZ
İzmir Körfezi'nin kötü kokusu en çok kentin toplu ulaşımının kalbi konumundaki Halkapınar Aktarma Merkezi ve Çınarlı'yı vurdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU ekiplerinin Meles Çayı'nda yaptığı temizlik çalışmaları sırasında açığa çıkan kötü koku söz konusu yerlerde nefes almayı güçleştirdi. İZSU ekiplerinin, kanalda yaptığı çalışmaların ardından mikropların yayılmasını önlemek için attığı toz kireç rüzgarla havalanınca Halkapınar ve Çınarlı'da vatandaşlar kireç solumaya başladı. Kötü kokudan ve kireçten şikayet eden Çınarlı esnafı , durumu artık kader gibi gördüklerini söylüyor. Esnaf Orçin Akçora, "Bu kokudan kurtulamayacağız. Ben kendimi bildim bileli burası böyle kokuyor. Her yıl yaz başında çalışmalara başlanıyor. Birkaç gün koku gitmiş gibi oluyor. Kısa bir süre sonra tekrar kokmaya başlıyor. Zaten öyle olmasa belediye sürekli bu çalışmayı gerçekleştirmez" dedi. Cansel Korkut, "Bu havada dere ilaçlanıp temizlenir mi? Tozundan, kokusundan bıktık. Rüzgar esince burada durulmuyor. Kötü kokuyu maskelemek için derelere kireç atıyorlar. Ama o kireç, rüzgarda havalanıyor. Resmen kireç soluyoruz. Bunlar meteoroloji ile ortak çalışmıyorlar mı? İnsan bir sorar kireç atacağı gün rüzgar esecek mi diye" diye konuştu.

KOKU KADER OLMAMALI

Meles Çayı'nda yapılan çalışmalarla birlikte kötü kokunun yanı sıra sivri sinekler türedi. Sıcağın etkisini artırmasıyla çoğalan sivri sineklerden şikayet eden Hüseyin Tezcan, "Biz bıktık bu şekilde her yıl aynı manzarayı yaşamaktan. Yeter artık. Kalıcı bir çözümü yok mu bu işin? Hep böyle mi olacak? Sürekli kötü koku" diye duygularını dile getirdi. Vatandaşlardan Süleyman Akşit , "Meles Çayı'nın yanından geçilmiyor. Çok rahatsız oluyoruz. Derenin üstünü mü kapatacaklar komple dereyi mi kurutacaklar ne yapacaklar bilmiyorum ama artık bir çözüm bulsunlar. Ters rüzgarda bütün koku toz toprak burada" dedi. Arif İlter, "Kötü koku ve sivri sinekler bu yıl çalışmalarla birlikte inanılmaz arttı. Bazı günler burada durulmuyor. Meles Çayı bu yıl daha kötü kokuyor. Lütfen yetkililer artık bu duruma bir kalıcı çözüm bulsun. Körfez kokusu, İzmir'in kaderi olmamalı" diye tepkisini aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye müdahale ettikçe koku artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN