Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadın mühendisin gurur veren eseri

Yerli eğitim uçağı Hürkuş'un yapım ekibinin başındaki kadın uçak mühendisi Aylin Ararat Gökalp, bu projenin gençlere örnek olması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 5.7.2015
Kadın mühendisin gurur veren eseri
DÜNYADAKİ 3 KADINDAN BİRİ

Türk Hava Kuvvetleri'nin kuruluşunun 104'üncü yılı etkinlikleri kapsamında İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndaki etkinlikte semalarda süzülen yerli üretim eğitim uçağı Hürkuş'u yapan ekibin lideri, dünyada bu alandaki üç kadından biri olan uçak mühendisi Aylin Ararat Gökalp. ODTÜ Havacılık Mühendisliği Bölümü mezunu Ararat, havacılık mühendisliği ile yeteneklerinin kesiştiğini çalıştıkça gördüğünü dile getirdi.

AVRUPA'DAN SERTİFİKALI


Hürkuş için çok güzel bir ekip oluşturduklarını anlatan Gökalp, "Heyecanlı, yaş ortalaması 30 civarında olan arkadaşlarımla çalışıyorum. Uçak üzerinde her gördüğünüz detay, kanat uçlarından egzozuna, motor seçimine, pervanesine...Hepsi ile ilgili kazanç kayıp analizlerimiz var. Tasarım alternatiflerini çalışıyoruz, sistem mühendisliği ile optimuma ulaşıyoruz. Hürkuş Avrupa sivil havacılık otoritesinden sertifikalı" dedi.

SERİ ÜRETİMİNE BAŞLANACAK


Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ Genel Müdür Yardımcısı Özcan Ertem de Hava Kuvvetleri'nin 15 tane Hürkuş siparişini verdiğini bildirerek, "Bu uçağımızın üstüne bir takım askeri elektronik cihazlar da isteniyor. 2018'de ilk uçağımızı teslim edecek şekilde seri üretimimiz başlayacak" diye bilgi verdi. Hürkuş, F-4 ve F-16 önesi eğitim uçağı. Turboprop (Jet motoru ile pervane bir arada çalışıyor) teknolojisine sahip ve saatte 574 km gidebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın mühendisin gurur veren eseri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN