Yetki savaşında son sözü bakanlık söyledi

Çalışma Bakanlığı, İzmir'de sosyal denge tazminatı sözleşmesi yapma yetkisini, Tüm Bel Sen 1 No'lu şubeden aldı, Tüm Yerel Sen'e verdi. Artık Büyükşehir'in muhatabı Tüm Yerel Sen oldu

Giriş Tarihi: 8.7.2015
Yetki savaşında son sözü bakanlık söyledi
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları İZSU ve ESHOT Genel Müdürlükleri'nde görev yapan memurların örgütlü olduğu KESK'e bağlı Tüm Bel Sen 1 No'lu Şube ile Birleşik Kamu İş Konfederasyonu'na bağlı Tüm Yerel Sen arasında yaşanan yetki savaşına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı son noktayı koydu. İki sendika arasında geçtiğimiz aylarda yaşanan 'yetki kimde' tartışmasını 12 üye farkla Tüm Yerel Sen kazandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda 4688 sayılı kanunun 30. maddesi uyarınca ESHOT ve İZSU Genel Müdürlükleri'nde üye sayısını belirlemek amacıyla ayrı ayrı tutulan tutanakların Büyükşehir Belediyesi'nde tarafların katılımı ile birleştirilerek tek tutanak haline getirildiğine dikkat çekildi. Bu kapsamda Tüm Yerel Sen'in üye sayısı 2 bin 336 olurken rakibi Tüm Bel Sen İzmir 1 No'lu şubenin üye sayısı ile 2 bin 324'te kaldı. Yazının sonuç bölümünde Valiliğe intikal ettirilen tutanakta en çok üyeye sahip sendikanın da sosyal denge tazminatı sözleşmesi yapmaya yetkili olacağının altı çizildi. Bu yazı ile Büyükşehir ve bağlı kuruluşlarında görev yapan 5 bin 300'e yakın memur için sosyal denge tazminatı sözleşmesi yapma yetkisi de Tüm Bel Sen'den, Tüm Yerel Sen'e geçmiş oldu. Yetki karmaşasını sona erdiren yazının Büyükşehir Belediyesi'ne tebliğ edilmesi ile birlikte 20 yıldır Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları ESHOT ve İZSU Genel Müdürlükleri'nde yetkili olan sendika Tüm Bel Sen, yetkisini Tüm Yerel Sen'e devretmiş olacak. Bundan böyle belediye ve bağlı kuruluşlarında görev yapan 5 bin 300 memurun haklarını savunmak Büyükşehir Belediyesi yönetimi ile sosyal denge tazminatı sözleşmesi yapmak için masaya Tüm Bel Sen'in yerine Tüm Yerel Sen oturacak.

"KARMAŞA YARATILDI'
Mayıs ayında İzmir Valiliği'nde yapılan yetki tespitinden sonra rakip sendika Tüm Bel Sen tarafından bir karmaşa yaratıldığını belirten Tüm Yerel Sen İzmir Şube Başkanı Hakan Kıran, Büyükşehir Belediyesi'ne yazdıkları yazının Valilik kanalı ile Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'ne yönlendirildiğini söyledi. Kıran, sözlerini şöyle sürdürdü; "Bakanlıktan cevaben gönderilen yazıda ayrı ayrı tutulan tutanakların birleştirilerek toplamda en çok üyeye sahip sendikanın yetkili olduğu belirtildi. Bu anlamda da 12 üye farkla Aydın ve Muğla'dan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarında da yetki Tüm Yerel Sen'e geçmiş oldu. Buradan Büyükşehir yönetimine sosyal denge tazminatı sözleşmesi görüşmelerine bir an önce başlanması için çağrıda bulunuyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yetki savaşında son sözü bakanlık söyledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN