Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her şeye karşı olanı ciddiye almak yanlış

İzmir'in iki yakasını birleştirecek Körfez Geçiş Projesi'nin "ufuk çizgisinin silüetini bozacağı, körfezde canlı hayatı sona erdireceği" biçimindeki iddialar "deli saçması" olarak yorumlandı

Giriş Tarihi: 9.7.2015
Her şeye karşı olanı ciddiye almak yanlış
İzmir'de rüya proje olarak adlandırılan Körfez Geçiş Projesi'ne karşı çıkan Mimarlar Odası ve Jeofizik Mühendisleri Odası'nın ortaya koyduğu gerekçeler AK Partili vekillerden tepki gördü. Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Erhan İçöz'ün Körfez geçişindeki köprünün 4,5 büyüklüğündeki depremle yerle bir olacağı, bunun sonucunda tsunami meydana geleceğini söylemesinin, ayrıca körfezde canlı yaşamının biteceği, ufuk çizgisinin bozulacağı gibi eleştirilerin gerçekçi olmadığını ifade eden vekiller, bunların sadece bir hizmete karşı çıkmak amacıyla üretilmiş bahaneler olduğu görüşünde birleşti.

BUNLAR ÇOK BİLİYORLAR!

Söz konusu projeyi baştan beri destekleyen AK Parti İzmir Milletvekili Cemil Şeboy, "Bunlar her şeye karşı, ciddiye bile almamak lazım. İzmir'de önerdikleri doğru dürüst bir projeleri yok ki. Çok biliyorlar! Ne tsunamisi, Burası Atlas Okyanusu'mu? Körfezde tsunami olması mümkün mü? Manş Denizi'ni altından delip gittiler. Bu insanlar dünyayı gezmiyor mu? Japonya'yı o köprüleri görmüyor mu? Bunların dünyaları küçük. Bir odanın içerisine girmişler, oradan dışarı çıkmıyorlar, pencereden bakıyorlar. Bunları ciddiye almamak lazım. Bu köprü olacak başka çaresi yok. İzmir'e bu köprü lazım. 4,5 büyüklüğündeki depremde bugün gece kondu yıkılmıyor. Bu projeyi hazırlayan sokaktan mı geldi? Ufuk çizgisinin silueti bozulacak, körfezde canlı hayatı sona erecek diyenler oldu. Bunlar deli saçması. İtibar edilmemesi gereken şeyler bunlar"dedi.

ART NİYETLİ ÇEVRELER

Türkiye'nin gelişmesini, büyümesini, dünya ile rekabet etmesini istemeyenlerin 3. köprü, 3. havalimanı gibi projelere de karşı çıktığını Gezi olaylarının perde arkasında bu karşı duruşun yattığını dile getiren Nesrin Ulema ise "İzmir'in iki yakası arasındaki ulaşım bütünlüğünü sağlayacak bu projeye de karşı çıkmaları aslında doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Bunlar Türkiye'nin yatırımsızlığa mahkum edilmesini isteyen sivil toplum görünümlü art niyetli çevrelerdir" diye konuştu. AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ ise daha köprü yapılmadan, "depremde yıkılır" demenin teknik bir yaklaşım olmadığına dikkat çekerek, şöyle konuştu: "Bizim düşüncemiz bu projenin İzmir'e kazandırılması. İhalesi yapılıp inşaata geçilecek. '4,5 büyüklüğündeki depremde köprü yıkılır' yorumunu yapmak için ilk olarak köprüyü görmek lazım. Deprem konusunda uzman değilim ama bir projeye karşı çıkmak istiyorsanız, 10 tane bahane bulursunuz. Kendi alanınızla alakalı teknik açıklama yaparsınız. İnsanların da kafası karışır. Hiç demagojiye gerek yok. Demek ki bu projenin yapılmasını istemiyorlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her şeye karşı olanı ciddiye almak yanlış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN