Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tartışmalı İhale yargıya taşınıyor

Yazıcıoğlu firması, Büyükşehir'in karayolu taşıt alt geçit ihalesini kazanan KMB Metro İnşaat'ın 'iş yeterlilik belgesi'nin geçersiz olduğunu iddia ederek, konuyu yargıya taşıyacağını açıkladı

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Tartışmalı İhale yargıya taşınıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kıyı düzenleme projesi kapsamında Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda yapmayı planladığı karayolu taşıt alt geçidi için yaptığı tartışmalı ihale mahkemelik oluyor. İhaleyi Ankara Çankaya Merkezli KMB Metro İnşaat ve Altyapı Sanayi Limitet Şirketi ile Yapı STK İnşaat Taahhüt Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş ortak konsorsiyumunun kazanmasının ardından önce Büyükşehir Belediyesi'ne, ardından da kısa adı KİK olan Kamu İhale Kurumu'na itiraz eden Yazıcıoğlu Nakliyat İnşaat A.Ş firması, itirazı ret edilince yargıya gitme kararı aldı. Firmanın önümüzdeki günlerde Ankara İdare Mahkemesi'ne KİK'in kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açacağı öğrenildi. Firma yetkilileri, ihaleyi alan konsorsiyum ortaklarından KMB Metro İnşaat ve Altyapı Sanayi Limited Şirketi'nin ön yeterlilik için verdiği iş deneyim belgesinin geçersiz olduğunu iddia etti. Yetkililer aynı firmanın daha önce de Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından açılan ihalelere aynı iş deneyim belgesi ile katıldığını ve yurt dışından alınan belgenin yeterli kriterlere haiz belge olmaması nedeniyle değerlendirme dışı bırakıldığını öne sürdü.

İHALE YÖNTEMİ DEĞİŞTİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl kıyı düzenleme projesi kapsamında Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'na karayolu taşıt alt geçidi yapılması için ihaleye çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin daha önce bu tür ihalelerde uyguladığı 'açık ihale' yerine 'belirli istekliler arasında' yöntemini belirlemesi sıkıntı yarattı. Buna bir de yaklaşık maliyeti 52 milyon lira olan iş için katılımcı firmalardan ön yeterlilik için 240 milyon liralık iş bitirme belgesi istenmesi eklenince İzmirli firmalar devre dışı kaldı.

KİK, KABUL ETMEDİ
Egeli Sabah'ın kent gündemine taşıdığı Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda kıyı düzenleme projesi kapsamında yapımı öngörülen tartışmalı araç alt geçit ihalesi, 36 milyon 475 bin 519 lira ile en düşük teklifi veren KMB Metro İnşaat ve Altyapı Sanayi Limitet Şirketi ile Yapı STK İnşaat Taahhüt Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş Ortak Girişimi'nde kaldı. Merkezi Ankara'nın Çankaya İlçesinde bulunan firmaların aldığı ihaleye Yazıcıoğlu Nakliyat İnşaat A.Ş Firması itiraz etti. Firma, KİK'e yaptığı başvuruda belli istekliler arasında ihale usulü ile gerçekleştirilen ihalede Yapı STK İnş. Taah. Mad. San. ve Tic. A.Ş.- KMB Metro İnş. ve Altyapı San. Ltd. Şti. İş Ortaklığının başvurusunun, pilot ortak Yapı STK İnş. Taah. Mad. San. ve Tic. A.Ş.'nin iş deneyim tutarının uygun olmaması nedeniyle ilk etapta yeterli bulunmadığına dikkat çekildi. Ancak söz konusu adayın daha sonra idareye yaptığı şikayet başvurusu üzerine idarece alınan düzeltici işlem kararı ile firmanın kısa listeye alınarak ihaleye davet edildiği, idarece şikayet üzerine yapılan incelemede sadece pilot ortağın iş deneyim belgesine yönelik bir değerlendirme yapıldığı, oysa özel ortak olan KMB Metro İnşaat firmasının iş deneyim belgesinin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 31'inci maddesinde yer alan hükümlere uygun olarak sunulmadığı, bu konuda idareye yaptıkları şikayet başvurusunun ise süre yönünden reddedildiği iddialarına yer verildi. Geçtiğimiz haftalarda itiraz dilekçesini şekil yönünden değerlendiren KİK, itirazın içeriğine bakmadan şikayet eden firmanın yasal itiraz süresini geçirdiğine hükmetti, süre yönünden itirazı ret etti.

YASAL SÜRECİ BAŞLATTILAR
Yaşanan şok gelişmenin ardından Yazıcıoğlu inşaat, Kamu İhale Kurumu'nun kararını yargıya taşıma kararı aldı. Egeli Sabah'ın ulaştığı firma yetkilileri konsorsiyum ortaklarından KMB Metro İnş. ve Altyapı San. Ltd. Şti'nin iş deneyim belgesinin yetersiz olduğunu iddia etti. KMB İnşaat'ın ihale dosyasına koyduğu iş deneyim belgesiyle Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ihalelere de katıldığını belirten firma yetkilileri şunları söyledi; "Aynı iş bitirme belgesi ile söz konusu firma bu ihale tarihinden sonra Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ihalelere de teklif verdi. Bizim de teklif verdiğimiz bu ihalelerde firma yeterlilik alamadı. Değerlendirme dışı bırakılma sebebi olarak da sunduğu iş deneyim belgesinin yeterli kriterlere haiz olmaması gösterildi. Firmanın sunduğu iş deneyim belgesi yurt dışından alınmış bir belge. Bu belgenin yetersiz olduğu ve mevzuat hükümlerine uygun olmadığına ilişkin daha önce katıldığı karayolları ihaleleri ile ilgili alınmış KİK kararları da mevcut. Yaptığımız araştırmalarda bu durumun fakına vardık ve KİK'in kararı ile ilgili yasal süreç başlatma, hakkımızı arama kararı aldık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tartışmalı İhale yargıya taşınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN