Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tokat gibi cevap!

CHP Torbalı İlçe Başkanı İsmail Uygur'un kendisine yönelik söylemlerini ırkçı bulduğunu belirten Başkan Görmez, "Yaptığı açıklamaları bu ilçede yaşayan kardeşlerimin vicdanına bırakıyorum" dedi

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Tokat gibi cevap!
CHP Torbalı İlçe Başkanı ve eski Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur'un, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez için "Belediye Başkanı Adıyaman'dan önce Adana'ya sonra da İzmir'e gelerek Torbalı'ya yerleşmiş. Belki çocukları bile buralarda yaşamayacak. Bizim dedemiz de babamız da burada doğdu. Gidecek başka yerimiz yok. Mezar yerim bile burada olacak" şeklindeki açıklamaları büyük tepkilere neden oldu. Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, açıklamayı ırkçı, ötekileştirici ve toplumun bir kesimine yönelik nefret duygusunu oluşturmaya yönelik kışkırtıcı bulduklarını belirterek, şunları söyledi, "İsmail Uygur bizlere Torbalı'da nesli tükenmekte olan ender şovenistlerden olduğunu hatırlattı. Bu ilçede yaşayan, seçen ve seçilen, üreten, çalışan vatandaşlarımız nereden gelirlerse gelsinler, hangi kentten ve bölgeden olurlarsa olsunlar kimse onlara dil uzatamaz, kimliklerini sorgulayamaz ve bunu siyasette malzeme konusu yapamaz. Bu ırkçı, ötekileştirici ve ayrıştırıcı dili kullanan şahsın Torbalı'da Belediye Başkanlığı yapmış olması da bizi ayrıca üzmüştür. Kendisini bu ilçede yaşayan, ona da oy veren Konyalı, Kütahyalı, Denizlili, Diyarbakırlı, Şanlıurfalı, Ağrılı, Muşlu ve göçmen kardeşlerimin vicdanlarına bırakıyorum."

YAPTIKLARI ORTADA

Kendisini ev sahibi, başkasını kiracı gibi gören ve "onların çocukları burada yaşamayacaktır benim mezarım ise burada olacaktır" diyen anlayışın çocuklarına nasıl bir Torbalı bıraktığını herkesin bilmesini istediğini belirten Başkan Görmez, "Ben belgelerle konuşurum. Gaziemir'de tartışmalı bir kurşun fabrikasına Torbalı'da su kaynaklarının bulunduğu bölgede ruhsat verebilen kendisi. Öte yandan devlet hastanesi inşaatına ve okullara karşı çıkan bunu geciktiren yine kendisi. 3-4 yıl süreyle bu ilçede okul inşaatına başlanılmadı engel çıkaran kendisi. Belgeler ortada Uygur'un şovenistliği bile tartışmalı. 10 yıllık belediye başkanlığı dönemi tam bir facia" diye konuştu. Belediyede 800 dolayında çalışanın bulunduğunu, bunlardan üniversite mezunu ve mühendislerden oluşan sadece üç kişinin kendisine yakınlığıyla bilindiğini belirten Görmez açıklamasını şöyle bitirdi, "Uygur'un birinci derece yakınları akrabaları ile CHP'li bazı Belediye Meclis üyelerinin aile bireylerinden oluşan 20 kişi kurumumuzda çalışmaktadır. Bu çalışanlarımıza duyduğumuz saygıdan dolayı isimlerinin teşhir edilmelerine asla müsaade etmeyiz. Uygur, üç çalışanımızın adını medya vasıtasıyla politik malzeme konusu yapıyor. Bunu Torbalı halkının bilmesini istiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tokat gibi cevap!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN