Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çevredekiler istiyor diye hekim olunmaz

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Malas, hekimlik mesleğini tercih edecek öğrencilerin bunu öncelikle kendisinin gönülden istemesi gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 13.7.2015
Çevredekiler istiyor diye hekim olunmaz
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Malas, tıp fakültelerinde okumayı planlayan gençlerin bu kararı çevresel baskılardan soyutlanarak almasını önerdi. Malas, yeni bir fakülte olmalarına rağmen her yıl giderek artan başarı sıralamasıyla, yüksek dilimden öğrenci aldıklarını ifade etti. Her türlü altyapıya sahip klinik ve laboratuvarlarıyla, eğitim hastaneleriyle öğrencilerin karşısına çıktıklarını ifade eden Dekan Prof. Dr. Malas, "Öğrencilerimizin hastane eğitimine 1100 yataklı İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine ek olarak "Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi de dahil edilmiştir" dedi. Tıp fakültelerinin en büyük sıkıntısının kadavra eksikliği olduğunu fakat İKÇÜ Tıp Fakültesi'nde böyle bir sorun yaşanmadığını anlatan Prof. Dr. Malas, "Kadavrası olmayan tıp fakülteleri, kadavra görmeden yetişen tıp doktorları var. Kuruluşumuzdan bu yana, kadavrası olan, her öğrencisinin bir mikroskobunun olduğu, her türlü maketine, laboratuvar imkânlarına sahip, bir fakülte olarak başarı yüzdemizi her yıl bir üst seviyeye taşımaktayız" şeklinde konuştu.

KUTSAL BİR GÖREV

Prof. Dr. Malas, öğrencilere tavsiyelerde de bulunarak, şunları söyledi: "Öncelikle adayın kendisini çevresel baskılardan soyutlayarak tercih etmiş olması çok önemlidir. Çünkü tüm hayatınızı etkileyecek olan hekimlik, tıp fakültesi kazanıldığı anda başlar. Doktorluk mesleğinin taşıdığı yükü ve sorumlukları bu fakülteyi kazandığınız andan itibaren bilmek zorundasınız. Size emanet edilen insan sağlığını korumayı kutsal bir görev bilmeli, basit bir meslek seçimi olarak bakmamalısınız. Mutlu olacağınızı düşünerek ve isteyerek tıp seçimi yapılmalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevredekiler istiyor diye hekim olunmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN