Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sekiz yıldır verdiği sözler havada kaldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2007'den bu yana Harmandalı çöplüğüne çözüm bulma sözü verdi. Fakat aradan geçen sekiz senede hiç bir somut adım atılmadı, vaatler lafta kaldı

Giriş Tarihi: 13.7.2015
Sekiz yıldır verdiği sözler havada kaldı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilk kez 2007'de Harmandalı çöplüğü ile ilgili kalıcı bir çözüm bulmaya çalıştıklarını söyledi. Kocaoğlu, 2009 yerel seçim çalışmaları sırasında Harmandalı çöplüğünü bir aksilik olmazsa 24 ay içinde kapatacağını açıkladı. 2010'da da çöplük hakkında konuşan Kocaoğlu, "Harmandalı'nı kurtarmamız lazım. Harmandalı miadını doldurdu" derken, 2013'te Twitter hesabından Harmandalı için rehabilitasyon projesi hazırladığını belirterek alana kent ormanı yapmayı planladığını söyledi. Son olarak bir hafta önce konuşan Kocaoğlu, Karşıyaka Yamanlar'a yapılması planlanan ve tartışılan katı atık bertaraf tesisine ilişkin ÇED sürecinin devam ettiğini anlattı. Aradan geçen 8 senede sözler havada kaldı. Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'in en önemli sorunlarından biri modern bir katı atık bertaraf tesisinin olmaması. 1992 yılında kurulan Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nda atıklar 23 yıldır vahşi depolama yöntemiyle sıkıştırılıyor. Patlama riskinin yanında çöplükten çevreye yayılan koku nedeniyle bölge halkı yıllardır sıkıntı yaşıyor. Çöplükten rahatsızlık duyan vatandaşlar seslerini duyurmak için yol kapattı, eylem yaptı, belediye başkanlarıyla görüştü. Harmandalılar, tüm çabalarına rağmen bugüne kadar bir sonuç elde edemedi. Çöplüğe farkındalık yaratmak için Harmandalı Kültür Derneği tarafından "Çöpten Bir Hayat" isimli belgesel bile çekildi. Yönetmen Serdar Narin imzalı belgeselin ilk gösterimi Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde yapılmıştı. Çekilen belgesel de bugüne kadar bir işe yaramadı. Harmandalılar son çare olarak sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta 'Harmandalı çöplüğü kaldırılsın' isimli bir sayfa açarak mücadelelerini sürdürdü. Büyük bir patlama riski yaratan vahşi depolama yöntemi çevredeki yerleşim yerlerine ve çöplükte çalışan yüzlerce işçiyi de tehdit ediyor. Harmandalı'nda metan gazı patlamasının her an yaşanması beklenen bir gerçek olarak belirtilirken, akıllara 1993'te İstanbul'un Ümraniye ilçesindeki Hekimbaşı Çöplüğü'nde meydana gelen ve 27 kişinin öldüğü, 12 kişinin ise kaybolduğu faciaya geliyor. Yaşanan bu faciayı hatırlayan Harmandalı sakinleri ve çöplük çalışanları büyük bir tedirginlik ve korku yaşıyor.

"KAPATACAĞIZ" DEMİŞTİ
Başkan Kocaoğlu, ilk kez 2007 yılında Mayıs ayında Harmandalı çöplüğü ile ilgili kalıcı bir çözüm bulmaya çalıştıklarını vurgulayarak modern katı atık bertaraf tesisi kuracağını açıkladı. Kocaoğlu 2009 yerel seçim çalışmaları esnasında çözemediği iki çevre sorunu olduğunu ve bunlardan biri olan Harmandalı çöplüğünü bir aksilik olmazsa 24 ay içinde kapatacağını açıkladı. Ancak çöplük Kocaoğlu'nun belirttiği gibi 2011'de kapanmadı. Aksine Büyükşehir resmi internet sitesi üzerinden yaptığı duyuruyla ihaleye çıktı. 36 ay süreyle çöplerin örtülmesi ve serilmesi işi ile ilgili hizmet alım ihalesinde çöplüğün 2018 yılına kadar kapanmayacağı ortaya çıktı. Bunu duyan çevre sakinleri Kocaoğlu'na isyan etti. Başkan Kocaoğlu 2010'da "Harmandalı'nı kurtarmamız lazım. Harmandalı miadını doldurdu" dedi.

TWİTTER'DAN DUYURDU

Eylül 2013 kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Kocaoğlu, Harmandalı için rehabilitasyon projesi hazırladığını belirterek alana kent ormanı yapmayı planladığını söyledi. Kocaoğlu son açıklamasını ise geçtiğimiz hafta yaptı. Karşıyaka Yamanlar'a planlanan, yer altı su kaynaklarının bulunması nedeniyle tartışmalara neden olan katı atık bertaraf tesisi ile ilgili konuşan Kocaoğlu, "ÇED süreci devam ediyor. Burasının ön ÇED'i alındı. İhaleye çıkıldı, çalışma devam ediyor. Bu zeminde burada bu tesis yapılmaz diye bir şey söz konusu değil. Çıkan rapor ona göre tedbir almak, ona göre projelendirilmesi için zaten yapılması gereken bir çalışma" dedi. Aradan geçen zaman içinde katı atık bertaraf tesisinin inşaatına başlanamadı ve bu nedenle Harmandalı kapatılamadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sekiz yıldır verdiği sözler havada kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN