Dört bürokrata 6 yıl hapis isteniyor

Giriş Tarihi: 14.7.2015
Dört bürokrata 6 yıl hapis isteniyor

Gültepe semtinde geçen yıl 16 yaşındaki Ümit Özkan'ın sel sularına kapılarak boğulmasına ilişkin, Büyükşehir Belediyesi'nin 4 bürokratı hakkında 6'şar yıl hapis istemiyle dava açıldı

İzmir'de geçen yıl sağanak yağışta sel sularına kapılıp boğulan 16 yaşındaki Ümit Özkan'ın ölümünde kusurlu bulundukları gerekçesiyle İZSU Daire Başkanı Onur Demirci, Proje Daire Başkanı Alp Ulusoy, İZSU Genel Müdür Yardımcısı Gülay Demircioğlu ile Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Suzan Gök hakkında dava açıldı. 4 belediye bürokratı hakkında 'taksirle ölüme neden olmak' suçundan 6'şar yıla kadar hapis cezası istendi. 8 Ağustos 2014'teki şiddetli yağışta Gültepe semtinde arıza yapan otomobilin sahibine yardımcı olmak isterken şiddetli akan sel suyuna kapılıp düşen ve sıkıştığı kamyonetin altında boğulan Ümit Özkan'ın ölümü sonrasında savcılık adli işlem başlattı. Yapılan otopside suda boğulma sonucu hayatını kaybettiği saptanan Ümit Özkan'ın ölümüyle ilgili bilirkişi heyeti de, hem olay yerinde hem de belediyenin çeşitli birimlerinde bölgenin yapısı ve kanalizasyon durumuyla ilgili incelemelerde bulundu. Bilirkişi heyeti, araştırmaları sonrasında, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nü (İZSU), olayda asli kusurlu buldu. Konak Belediyesi'nin ise tali kusurlu olduğu belirtildi.

KABUL ETMEDİLER

Bilirkişi heyetinin incelemesini tamamlanmasıyla, savcılık iddianamesini hazırladı. Olayın kısaca anlatıldığı iddianamede, bilirkişinin tali kusurlu bulduğu Konak Belediyesi için, olayın İZSU'nun görev ve yetki sınırları içerisinde meydana gelmesinden dolayı, kusurlu olmadığı kanaatine varıldığı açıklaması yer aldı. Savcılık iddianamesinde, kusurlu oldukları belirtilen İZSU Daire Başkanı Onur Demirci, Proje Daire Başkanı Alp Ulusoy, İZSU Genel Müdür Yardımcısı Gülay Demircioğlu ile Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Suzan Gök'ün ifadeleri de alındı. Belediyenin 4 bürokratının ifadelerinde, olay öncesinde gerekli tüm tedbirleri aldıklarını, kusurlarının bulunmadığını ve atılı suçu işlemediklerini söyledikleri öğrenildi. Ancak bürokratların savunmalarına rağmen savcılık, 'taksirle ölüme neden olmak' suçundan 6'şar yıla kadar hapis cezası istedi. İddianame, davanın görüleceği, İzmir 19'uncu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Ekim ayında belediye yöneticilerinin ilk kez hakim karşısına çıkacakları açıklandı.

TAZMİNAT DAVASI DA AÇILDI
Bu arada Ümit Özkan'ın ölümüyle ilgili ailesi adına, avukat Mehmet Bülent Ötgün, İzmir 5'inci İdare Mahkemesi'nde 50 bin TL'lik manevi tazminat talebiyle dava açtı. Avukat Mehmet Bülent Ötkün, "Bin TL'lik de maddi tazminat davası açtık. Ancak bu rakam böyle düşük kalmayacaktır. Sembolik bir rakamdır. Bilirkişinin incelemesini tamamlamasını bekliyoruz. O zaman tazminat tutarı da yükselecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dört bürokrata 6 yıl hapis isteniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN