Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kağıt bilet İzmirliye 236 bin liraya patladı

Toplu ulaşımda elektronik ücret toplama sistemindeki değişikliğin krize yol açtığı süreçte, kamu zararını önlemek için geçici çözüm olarak başvurulan kağıt biletlere de 236 bin lira ödendiği belirlendi

Giriş Tarihi: 16.7.2015
Kağıt bilet İzmirliye 236 bin liraya patladı
İzmir'de elektronik ücret toplama sistemi ihalesini öncekinden farklı bir firmanın kazanmasının ardından, yeni sisteme geçiş sürecinde yaşanan kaosta, kamu zararı oluşmaması için geçici olarak bastırılan kağıt biletlerinin de 236 bin liraya mal olduğu ortaya çıktı. Validatörlerin kartları okumadığı dönemde ücretsiz binişler yüzünden ortaya çıkan kamu zararını önlemek isteyen Büyükşehir Belediyesi UKOME kararıyla kağıt bilet bastırmıştı. 9 gün kullanılan kağıt biletlerin Büyükşehir Belediyesi'ne 236 bin liraya mal oldu. 236 bin liralık fatura da kamu zararı olarak yorumlanırken, Büyükşehir Belediyesi'nin encümen kararı yerine UKOME kararıyla kağıt bilet bastırması da dikkati çeken başka bir nokta oldu.

DURAKLARIN AKLI GİTTİ

Elektronik ücret toplama sistemindeki sorun, Kentkart'tan İzmirim Kart'a geçilmesiyle 1 Haziran'da ortaya çıktı. Vatandaşlar tarafından kullanılan kartlar validörler tarafından okunmayınca İzmirliler ücretsiz olarak toplu ulaşım araçlarını günlerce kullandı. Ücretsiz binişler nedeniyle milyonlarca lira kamu zararı oluştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, elektronik ücret toplama sistemindeki sorunun Kentkart firmasınının şifre değişikliği yapmasından kaynaklandığını savundu. Büyükşehir Belediyesi şifre değişikliğinin İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından tespit edildiğini öne sürdü. Ancak İzmir polisinin şifre değişikliği ile ilgili bir tespitinin olmadığı anlaşıldı. Bu süreçte Büyükşehir Belediyesi ücretsiz binişlerden ortaya çıkan kamu zararını engellemek için arapsaçına dönen kent içi ulaşımda geçici çözüm olarak 16 yıl önce terk edilen kağıt bilet uygulamasına geri döndü. Kağıt bilet uygulaması 9 gün boyunca kullanıldı. Kağıt bilet kullanılmaya başlayınca 90 dakika uygulaması da fiilen bitmiş oldu.Bu yetmezmiş gibi ulaşım sistemindeki sorunlar yumağına geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi. İstanbul Kart ile Eskişehir'deki Eskart'ın İzmir'de de kullanabildiği anlaşıldı. İstanbul ve Eskişehir'de kartını dolduran vatandaşlar İzmir'deki toplu ulaşım araçlarından faydalanabildi. Bu da ayrı bir kamu zararına yol açtı. Noter tespitiyle de kanıtlanan skandal büyük yankı uyandırmıştı. Akıllı duraklar ile ESHOT'un web sitesinden yolcuların bulundukları durağa gelmekte olan otobüsleri öğrenebildiği, kentkart bakiyesini sorguladığı hizmet hala çalışmıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 9 gün kullanılan kağıt biletlerin basımı için kasasından 236 bin lira çıktığı kaydedilirken, bunun için encümen kararı yerine UKOME kararı alınması da eleştirilere neden oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kağıt bilet İzmirliye 236 bin liraya patladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN