Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmdadına babası yetişti

Ramazan ayının başında böbreklerinin iflas ettiğini öğrenince dünyası yıkılan Denizlili genç kız, babasından yapılan başarılı organ nakli sayesinde bayrama sağlıkla ve sevinç içinde giriyor

Giriş Tarihi: 17.7.2015
İmdadına babası yetişti
Denizli'de Ramazan ayının ilk günü başvurduğu hastanede kendisini bir anda diyaliz makinesine bağlı bulan 22 yaşındaki Emine Ülker'e, "kurtar beni babacığım" diye yardım istediği babası Nedim Ülker (52) can aşısı oldu. Bir tekstil firmasında çalışan Emine Ülker'in hayatı 2 ay içinde allak bulak oldu. Ülker, ikinci kez iki ayağının da şişip topallayarak yürümeye başlaması üzerine soluğu Denizli Devlet Hastanesi'nde aldı. Böbreklerinin iflas ettiği ortaya çıkan genç kız hemen diyalize bağlandı. Çaresizlik içinde ailesini arayıp, babasından kendisini kurtarmasını isteyen Ülker, birkaç seans diyaliz macerasının ardından nakil için İzmir Kent Hastanesi'ne başvurdu. Anne, baba ve kız kardeşi gönüllü verici oldu. Tetkiklerde uygun bulunan ise baba Ülker oldu. Baba- kız 6 Temmuz'da İzmir Kent Hastanesi Böbrek Nakli Bölümü Başkanı Opr. Dr. Işık Özgü başkanlığında, Opr. Dr. Uğur Saraçoğlu, Uzm. Dr. Ebru Sevinç Ok ve hemşire Havva Kara'dan oluşan ekip tarafından ameliyata alındı. Başarılı geçen naklin ardından baba taburcu edilirken, nekahat döneminde olan Emine Ülker, "Geçen yıl kandaki üre düzeyim yüksekmiş. 'Eğer o dönem tedavi olsaydın bunlar başına gelmezdi,' dedi. Ama benim bunlardan haberim yoktu, dünyam bir kez daha başıma yıkıldı. Babamı aradım, baba diyalize bağlandım, böbrek nakli olmam gerekiyor, kurtar beni dedim. Babam da beni kurtardı. Ramazan ayı benim için kötü başlamıştı. Ama Bayram sevinciyle bitti "diye duygularını aktardı.

CANIM FEDA OLSUN
İki çocuk babası Nedim Ülker, "Ailece Emine'ye gönüllü olduk. Kimin uygun çıkacağı tahlillerle belli olacaktı. Sonuçları beklerken geceleri rüyama giriyordu. Kızım sürekli baba beni kurtar, diye ağlıyordu, ben onun elinden tutmak isterken tutamıyordum. Karabasan gibiydi. Sonra ben uygun bulundum, nakil gerçekleşti. Kızıma böbreğim değil canım feda olsun, helal olsun" diye konuştu. İzmir Kent Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Ebru Sevinç Ok, böbrek yetmezliği tanısının Emine'ye için önemli bir şok olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Emine'nin daha önceden bilinen hiçbir hastalığı yok, bilinen hiçbir şikayeti yok. Sadece birkaç yıl önce adet düzensizliği gibi her hastalıkta olabilecek bir takım belirtileri olmuş. Son başvurusunda tanı koyulmuş, ultrason tetkikinde de böbrekleri küçük. Büyük ihtimalle gelişimsel dönemde ortaya çıkan ama son anda fark edilen bir böbrek yetmezliği var. Maalesef böbrek yetmezliklerinin bir bölümü tanısına kadar hiç belirti vermeyebiliyor, son anda böbreklerin artık çalışamayacak düzeye geldiği ortaya çıkabiliyor. Biz uzmanlar hiç diyalize girmeden böbrek naklinin önemini vurguluyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmdadına babası yetişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN