Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir ulaşımında Büyükşehir'e şok

Ankara İdare Mahkemesi, elektronik kart ihalesini kazanan firmanın teklifi ile ilgili açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdi. İzmir Büyükşehir'in ihalede hata yaptığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 21.7.2015
İzmir ulaşımında Büyükşehir'e şok
İzmir'de ulaşımda yaşanan elektronik kart krizi hala tam anlamıyla çözülemezken, Büyükşehir Belediyesi'ne bir şok da Ankara İdare Mahkemesi'nden geldi. Kent Kart A.Ş.'nin başvurusu üzerine açılan davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yürütmeyi durdurma kararı ile birlikte ihaleyi kazanan firma ile Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan sözleşmenin iptal edilebileceği belirtildi. Kent Kart A.Ş. firması geçtiğimiz günlerde ihaleyi kazanan Kartek A.Ş.'nin iş deneyiminin yetersiz olması nedeniyle kamu zararının oluşacağı iddiasıyla yürütmenin durdurulması talebiyle idare mahkemesinde dava açmıştı. 1 Haziran'dan itibaren elektronik kart sistemindeki aksaklıklar nedeniyle Kent Kart A.Ş.'nin iddia ettiği gibi Büyükşehir Belediyesi milyonlarca lira kamu zararına uğramıştı.

KAMU ZARARI OLUŞTU
İzmir'de toplu ulaşımda kullanılan Kentkart, 1 Haziran'dan itibaren yerini İzmirim Kart'a bırakmıştı. "Elektronik temassız akıllı kart" hizmeti için yapılan ihaleyi Kartek firması kazanmıştı. Yakın gelecekte Büyükşehir Belediyesi'nin pek çok hizmetinde de geçerli olacak kart olarak lanse İzmirim Karta geçişle birlikte sorunlar yumağı oluştu. İzmirim kartları validatörler tarafından okunmayınca vatandaşlar günlerce ücretsiz olarak toplu ulaşım araçlarına bindi, kamu zararı oluştu. Bunun önüne geçmek isteyen Büyükşehir, 1990'lı yıllara dönüş yaparak kağıt bilet bastırdı. Büyükşehir, elektronik ücret toplama sistemindeki sorun nedeniyle Kentkart firmasının 'şifre değişikliği' yaptığını iddia ederek suçlamalarda bulundu. Belediye yetkilileri şifre değişikliğini İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından tespit edildiğini öne sürmüştü. Ancak Egeli Sabah İzmir polisinin şifre değişikliği ile ilgili bir tespitinin olmadığını ortaya çıktı. Kent Kart A.Ş. yetkilileri de şifrelerin değiştirildiği iddiasının asılsız olduğunu ifade etmişti. İzmir'de toplu ulaşımda kullanılan elektronik ücret toplama sistemini 16 yıl boyunca sorunsuz olarak yürüten Kent Kart A.Ş. firması, geçtiğimiz günlerde ESHOT'a daha sonra da Kamu İhale Kurumu'na (KİK) itirazlarda bulundu. Kent Kart A.Ş. yaptığı itirazda ihaleyi kazanan Kartek A.Ş.'nin iş deneyiminin yetersiz olduğunu belirterek kamu zararına sebep olabileceğini ifade etti. ESHOT ile KİK, Kent Kart şirketinin itirazına ret yanıtını verdi. Kent Kart bunun üzerine Ankara İdare Mahkemesi'ne başvurarak yürütmenin durdurulması talebi ile dava açtı. Ankara 11. İdare Mahkemesi'nde KİK'e karşı açılan davaya ESHOT da müdahil oldu. Kent Kart dava dilekçesinde, ihaleyi alan firmanın, ihaleye konu işlerin üstesinde gelecek bir deneyiminin olmadığını belirtti. Dilekçede ayrıca ihalenin Kartek'e verilmesi halinde kamu zararı oluşacağı iddia edildi. Davalı durumdaki KİK ise 25 Mayıs günü mahkemeye sunduğu savunmada açılan davanın reddini istedi. İdare mahkemesi ise tarafların savunmalarını aldıktan sonra kararını geçtiğimiz 3 Temmuz'da verdi. Mahkeme, 'iş deneyimi yeterli değil' denilen Kartek A.Ş.'nin teklifinin değerlendirme dışı bırakılması gerektiğine hükmetti. Mahkeme oybirliği ile aldığı kararda, davacı şirketin yaptığı şikâyet başvurusu için verilen red kararı için "Hukuka uyarlık bulunmamaktadır" dedi. Mahkeme kararının ardından 51 gündür yaşanan problemleriyle gündemden bir türlü düşmeyen elektronik ücret toplama krizindeki sorun farklı bir boyut kazandı. Bu kararla ihaleyi kazanan firma ile Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan sözleşmenin iptal edilebileceği belirtildi.

KARTEK: RUTİN PROSEDÜR
Kentkart A.Ş. avukatı Bilge Özer, "İhale sürecinde başa dönmüş olduk" dedi. Mahkemenin, işletmeyi devralan firmanın "Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi" ile ihaleye giremeyeceğine karar verdiğini, bu durumda Kentkart'ın ihalede tek firma kalacağını öne süren Özer, kararın ardından yeni bir ihaleye çıkılabileceğini ya da işletmenin tekrar Kentkart'a verilebileceğini söyledi. Belediyenin hatasından kaynaklanan kamu zararının da karşılanması gerektiğini belirten Özer, mahkeme kararının tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde uygulanmasının zorunlu olduğunu sözlerine ekledi. Konu ile ilgili Kartek A.Ş. adına yapılan yazılı açıklamada ise, İdare Mahkemesi kararının 'rutin bir prosedür' olduğuna işaret edilerek "Üstelik daha önce bu konuda yapılan itirazın KİK tarafından ret edildiği gerçeği dikkate alındığında, hukukçularımızın yapacakları girişimlerin firmamız lehine sonuçlanacağından da hiçbir kuşkumuz bulunmamaktadır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir ulaşımında Büyükşehir'e şok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN