Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ezeli rakiplere belediye engeli

İzmir Büyükşehir ve Karşıyaka belediyeleri, Karşıyaka Yalı Stadı için engellemelerini sürdürürken, aynı kaderi Göztepe de yaşıyor. Büyükşehir, Güzelyalı'da yapılacak Gürsel Aksel Stadı'na onay vermiyor

Giriş Tarihi: 23.7.2015
Ezeli rakiplere belediye engeli
İzmir futbolunun stat kabusu devam ediyor. 2015-16 futbol sezonu çok ciddi yatırımlar yaparak kadrolarını genişleten İzmir'in iki yakasındaki ezeli rakipleri Göztepe ve Karşıyaka, stat konusunda aynı kaderi yaşamaya başladı. İlk olarak Yalı'ya yapılacak stada Karşıyaka Belediyesi'nin dava açarak işi çıkmaza sürüklemesi KSK'li taraftarlarda hayal kırıklığına uğratmıştı. Gürsel Aksel'e yapılacak stadın kapasitesinin artırılmasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu onaylamayınca bu sefer de Göztepeli taraftarlar ayağa kalktı. Siyasiler ve taraftar dernekleri, belediyelerin engel yerine destek olması istedi.

STAT YOK ÇİLE ÇOK

Alsancak Stadı'nın depreme dayanıklı olmaması nedeniyle yıkılması ve Atatürk Stadı'nın da 2015-2016 sezonuna hazır olmaması sebebiyle Göztepe yeni sezonda statsız kaldı. Manisa'dan umduğunu bulamayan Göz-Göz, stat bulana kadar ilk iki maçını deplasmanda oynayacak. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Gürsel Aksel Stadı için kapasite artırımı kabul etmesine rağmen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun bu projeyi imzada bekletmesi, taraftarları çileden çıkardı. AK Parti İzmir Milletvekilleri Hüseyin Kocabıyık, Nükhet Hotar ve Göztepe ile Karşıyaka taraftar derneklerinin başkanları statlar ile ilgili Egeli Sabah'a önemli açıklamalarda bulundu. Aziz Kocaoğlu'na en büyük tepki Hüseyin Kocabıyık'tan geldi. Kocaoğlu'nu yatırımların önünde takoz olarak nitelendiren Kocabıyık, "CHP'lilerin ve Aziz Kocaoğlu'nun İzmir'e gizli bir düşmanlığı var. İzmir'in tabiatına, doğasına, sporuna düşmanlar. Ne vakit İzmir için hayırlı bir iş yapılacak olsa Aziz Kocaoğlu takoz olarak devrede. Diyelim ki İzmir'e büyük bir yatırım yapılacak kendisini mahkemenin önünde buluyoruz. Kentsel dönüşüm mü yapılacak, stat mı yapılacak takoz olarak karşısında duruyor" dedi.

"TAKOZ İŞ BAŞINDA"
SOCAR'ın bu şehre 5 milyar dolarlık yatırım getirdiğini hatırlatan Kocabıyık, şöyle devam etti, "Adam hemen soluğu mahkemede aldı. Takoz ne işe yararsa o işi yapıyor. İzmir'de kaç senedir stat tartışması yaşanıyor. Kaynak hazır, hükümet desteği tam, kamuoyu talebi açık. Aziz Kocaoğlu'nun fantezileri yüzünden İzmir kaç sene kaybetti? Göztepe bir üst lige çıktı, muazzam bir spor enerjisi var. 15 bin olan stat kapasitesi 21 bin kişiye çıkartıldı. Buna karşı çıkmanın ne anlamı var. Bu şehrin değerlerine, başarılarına bir tür kamufle edilmiş düşmanlıktır. Bu stat Göztepe'nin başarıları için çok önemli bir husustur. Bu şehrin ekonomiyle, kentleşmeyle, sanatla kefeni yırtması mümkün değil. Ancak sporla olabilir. Bütün spor kamuoyunun ayağa kalkarak bu engelleri çıkartanlara gerekli dersi vermelidir. Hem kendileri yapmıyor, hem de yapana engel oluyor. Hükümetin Göztepe'ye yapacağı stattan ne çıkarı olabilir ki? Göztepeli taraftarlara sesleniyorum; Kulübünüze birisi en ufacık bir imalı laf ettiğinde ayağa kalkıyorsunuz. Burada Kocaoğlu size gizli bir düşmanlık yapıyor. Ayağa kalkın, baskı uygulayın. Yürüyüş yapın."

"KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ"
İzmir'de stat yapılmasına sözle değil özde destek olduklarını belirten AK Parti İzmir Milletvekili Nükhet Hotar ise, "İzmir'de birbirinden kıymetli spor kulüplerimiz var. Yıllardır süre gelen stat problemi bir türlü aşılamadı. Konuyla AK Parti Hükumetleri'nin yapmış olduğu girişimlere yerel yönetimler ve diğer partilerin milletvekilleri hep karşı çıktılar. Karşı çıktıkları kadar destek olsalardı kenti stat konusu ile bu kadar germeyecekler, taraftarların da yüzleri gülecekti. İzmirli hemşehrilerimizin artık kaybedecek zamanı yok. Biz konunun sonuna kadar takipçisi olmaya devam edeceğiz" dedi.

"KATKISINI GÖREMEDİK"
Büyükşehir'den bir an önce stat projesine imza atmasını isteyen Göztepe Taraftar Derneği Başkanı Okan Doğaner, "Büyükşehir'den beklentimiz bir an önce stat projesine imza atılmasıdır. Ahmet Piriştina döneminde bu imza çoktan atılırdı. Sayın Aziz Kocaoğlu'nun İzmirli olduğuna inanmıyoruz. Zaten ne Göztepe'ye ne KSK'ye ne de herhangi bir İzmir kulübüne karşı bir yakınlığı da yok. Ama kendisi Tokatspor yemeği olunca gidiyor, Fenerbahçe Kongresi olunca oy kullanıyor. Stadın buraya yapılmasını istemiyorsa, devlete ayak diretiyorsa o zaman alternatif olarak başka bir yer göstersin. Ben Aziz Kocaoğlu'nun iyi niyetli olduğuna inanmıyorum. Stat konusunda son noktaya geldik artık neden ayak diretiyor anlamıyoruz. Kendisinin geldiği günden bu yana İzmir futboluna ne faydası olmuş?" diye sert çıktı.

"İCRAAT İSTİYORUZ"
Karşıyaka Taraftar Derneği Başkanı Okan Kırmacı ise, "Karşıyaka'ya yapılacak stadın önünde engellemeler var. Neden kazma vurulmuyor. Sözün bittiği yerdeyiz. Artık icraat istiyoruz. Kazmayı vursunlar biz de taraftar olarak gelir yardım ederiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ezeli rakiplere belediye engeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN