Zincirli hizmet!

İzmir'de Konak Belediyesi, her kuvvetli yağış sonrası insanların sürüklendiği Gültepe Mahallesi için ilginç bir önlem aldı. Altyapıya önlem almayan Konak Belediyesi, çöp konteynerlerini zincirledi

Giriş Tarihi: 28.7.2015
Zincirli hizmet!
İzmir'de alt yapı yetersizliği nedeniyle her yağmurda yaşanan sel felaketinden en çok etkilenen Gültepe'de, Konak Belediyesi çöp konteynerlerini zincirledi. Geçtiğimiz Mayıs ayında meydana gelen selde Gültepe'de yağmur suları önüne kattığı insanları, arabaları, eşyaları kilometrelerce öteye sürüklemişti. Yaşanan tüm bu kötü manzaralara rağmen belediyenin, alt yapıyı düzeltmek yerine çöp konteynerlerini zincirlemesine Gültepe sakinlerinden tepki geldi. İzmir'de insana verilen değeri görüyorsunuz diyen Gültepeliler, "Belediye, kendi malzemeleri selde kayboluyor ya da zarar görüyor diye önlem olarak çöp konteynerlerini zincirledi. Selde, insanlar sulara kapıldı. Ona bir önlem almak yerine belediye kendi konteynerinin peşine düştü" dedi. Belediyenin bölgedeki tüm konteynerleri zincirlemek yerine bazılarını zincirlemesi dikkat çekti. İzmir'de Konak Belediyesi, alt yapı yetersizliği nedeniyle hemen hemen her yağmurda meydana gelen sele önlem almak yerine, sulara kapılmasını önlemek için Gültepe'de bazı çöp konteynerlerini zincirledi. Meydana gelen hiçbir selin ardından, Konak Belediyesi'nin yaşanan olumsuz görüntülerden ders çıkarmadığı gibi çöp konteynerlerini zincirlemesi Gültepe halkının tepkisine neden oldu. Arabaları sel sularına kapılan, evleri ve iş yerleri sular altında kalan vatandaşlar belediyenin uygulamasına tepki gösterdi.

"YANIMIZA GELMEDİ"
Konak Belediyesi'nin sel için önlem almadığını sadece kendi çöp konteynerlerinin kaybolmasını ve zarar görmesini engellemek için zincirlediğini iddia eden vatandaşlardan Kemalettin Kaya, "Mayıs ayında burada yaşanan selde, bir kadın gözümüzün önünde sulara kapıldı gitti. Yaklaşık 2 kilometre ileride vatandaşlar sudan çekip almış. Allah korumuş başına bir şey gelmemiş. Benim arabam, kapalı otoparkımda suyun altında kaldı, pert oldu. Belediyeyi anlamak, mümkün değil. Selin ardından, Konak Belediye Başkanı Sayın Sema Pekdaş'ı bizim yanımızda olduğunu hissetmek için buraya gelmesini bekledik. Ama gelmedi. Belediyeler vatandaşlar için var. Geldiler, konteynerlerin durduğu yere demir borular kaynakladılar. Daha sonra da konteynerleri bu demirlere zincirlediler. Demek ki çöp tenekeleri bizlerden daha değerliymiş. 4 yıl sonra seçim var diyerek nasıl olsa unuturlar mı diye düşünüyorlar bilemiyoruz. Böyle belediyecilik olmaz" dedi. Emine Gökşen, "Biz hizmet istiyoruz. Alt yapı istiyoruz. Her yağmurda sel kabusu yaşıyoruz. Bizim hayatımızın bir parçası oldu. tüm bunlar yaşanırken, çöp konteynerlerinin böyle zincirlendiğini görmek, belediye için ne kadar değersiz olduğumuzu hissettirdi" dedi. "Hizmet getirin kardeşim alt yapı sorununu çözün artık" diyen Bekir Aslantaş, "Kaç kişinin arabası sulara kapıldı gitti. Ertesi gün buldular arabalarını. Yazık günah. Belediye çöp konteylerini bağladı. Gayet güzel, ama bunları bağlarken diğer önlemleri de alırsanız işe yarar. Kendi malını zincirle vatandaşa ne olursa olsun mantığı hiç hoş değil. O zaman bizde vergi vermeyelim. Herkes kendi evinin önünü temizlesin" diye konuştu. Ali Sadıç ise, "Arabam sel sularına kapıldı. Yaptırdım, ama biliyorum ki yine yağmur yağsa yine aracım suya kapılacak. Alt yapıyı çözmek bu kadar zor mu? Tüm bunlar yetmiyormuş gibi bir de konteynerlerin zincirlendiğini görmek, insanın gücüne gidiyor. Ne olacak benim aracımın durumu? Benim yüzümden mi sel aldı götürdü arabayı. Belediye alt yapıyı düzgün yapsaydı, bu sular böyle insanları arabaları önüne kattığı gibi götürür müydü? Vergi veriyoruz, konteynerlere zincir değil, karşılığında da hizmet istiyoruz.

1 KİŞİ BOĞULMUŞTU
Son 2 yılda İzmir Gültepe'de meydana gelen sellerde vatandaşlar sel sularına kapılarak kilometrelerce sürüklenmiş. Hatta 2014'ün Ağustos ayında 16 yaşındaki Ümit Özcan sel sularına kapılmış ve boğularak can vermişti. En son ise geçtiğimiz Mayıs ayında, yine aynı bölgede meydana gelen selde 20'ye yakın araba sel sularına kapılarak kullanılamaz hale gelirken Sümeyye Altıparmak isimli genç kadın da sulara kapılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zincirli hizmet!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN