Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Huzurun adresi

Giriş Tarihi: 29.7.2015
Huzurun adresi

Yunan Adaları içindeki Symi Adası görenleri hayran bırakıyor. FMA Travel Genel Müdürü Fatih M. Aygüneş, Symi Adası'nı, "İçinizdeki çocuğun Ege Denizi'nin mavi aynasına yansıyan yüzü" diye tanımlıyor

Son yıllarda Türk gezginlerinin gözdesi olan Yunan Adaları, bu yaz da en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Her biri mimari ve coğrafi açıdan farklı güzellikler sunan Yunan Adaları içinde bir tanesi var ki; O'nu görüp de büyülenmemek adeta imkansız. İşte O ada, tüm dünya gezginlerinin görmek için can attığı Symi (Sömbeki). Ege ile Akdeniz'in diğer bir tabirle; iki denizin köpüklü sularının birbirine karıştığı noktada yer alan Symi Adası, merdivenli sokakları, gökkuşağının yedi rengine boyalı evleri, mavi yeşil denizi ve lezzetli mutfağı ile gezginleri kendine hayran bırakıyor. Symi Adası gibi birçok Yunan Adası'nı Türk turizmi ile buluşturan sanat tarihçisi - arkeolog ve profesyonel rehber FMA Travel Genel Müdürü Fatih M. Aygüneş, Symi Adası için, "İçinizdeki çocuğun Ege denizinin mavi aynasına yansıyan yüzü" diyor. Symi Adası'nı huzurun adresi olarak anlatan Aygüneş, bu eşsiz ada ile ilgili izlenimlerini anlattı: Ege Denizi'nin renklerini gökkuşağından alan, Anadolu kıyılarına yakın yedi adası. Ege ile Akdeniz'in diğer tabirle iki denizin köpüklü sularının birbirine karıştığı, Datça yarımadasının hemen yanı başında yer alan ve yedi adaların Meis'den sonra en küçüğü Symi'nin rengi turuncudur. Anadolu'nun Bozburun ve Datça Yarımadası sahillerine 6.5 km uzaklıkta, Kos ile Rodos'un arasında yer alan bu turuncu renkli ada, topu topu 58 kilometrekare büyüklüğe ve de 2 bin 500 kişi kadar nüfusa sahip. Adanın Yunanca'da kullanılan Symi ismi "Syme" adlı bir nympha yani bir su perisinden gelir. Osmanlıca'da kullanılan Sömbeki ismi ise adada üretilen "Sümbek" adı verilen bir gemi cinsinden gelmektedir.

GÜLEN YÜZÜ: EVLERİ

Symi evleri yan yana, omuz omuzadır. İnsanlar gibi nefes alıp verirler. Sanki köpüklü denizin uçsuz bucaksız boşluğundan kaçarak birbirlerine sımsıkı tutunmuş gibidirler. Renk renk konuşur bu evler. Çoğu çocuk yüzlüdür bu evlerin. Döner dönmez karanlık bir sokağı birden burun buruna gelirsiniz birisi ile ve görürsünüz muzipçe yüzünüze gülümsediğini. Sözün kısası Symi Adası'na turkuaz denizi ve lezzetli mutfağından çok görenlere yaşattığı eşsiz mimari şölen adına birkaç gününüzü ayırmalısınız.

PANORMİTİS MANASTIRI

Symi'nin Gialos, Horio ve Pedi yerleşimlerinin yanı sıra önemli bir yerleşim yeri de Panormitis'dir. Ege Denizi adaları içinde bir benzerine rastlanılmayacak güzellikteki bir koyda yükselen Panormitis Manastırı, yılın her anı kapılarını ve odalarını ziyaretçilere açar. Patmos adasındaki İncilci Yuhanna adına yapılan manastırdan sonra 12 adalardaki en büyük ikinci manastırdır.

BALIK İLK SIRADA

Symi Adası'na Anadolu sahillerinden ulaşabilmek için iki yol var. Bunlardan ilki Symi'ye Datça'dan kalkan Türk yolcu gemisi ile doğrudan gitmek. İkinci yol ise Symi'ye komşuları Rodos ve Kos adalarından birinden geçiş yapmak. Ada mutfağı denilince ilk akla gelen elbette balık. Hele söz konusu Akdeniz olunca çeşit ve lezzet o kadar bol ki. Ama Symi'de balığın yerini alan ve ünü dünyaya yayılan bir lezzet daha var. O da Symi'ye özgü mini karidesler. Hani bazılarının çim çim dedikleri karideslerden bile küçük Symi karideslerinin tadı bir başkadır. Symi'nin vazgeçilmez lezzeti karidesin yanında mürekkep balığı, istakoz ve kırmızı şarapla marine edilen subye de gurmelerin diğer vazgeçilmez tercihleri.

BOL BUTİK MEVCUT
Doğu Ege Adalarının pek çoğunda olduğu gibi Symi Adası'nda da bol yıldızlı, çok odalı, dönümlerce alanı kaplayan özel plajlı oteller yok. Symi otelleri, ada mimarisinin geleneksel özelliklerini sizlere sunan butik işletmeler. Genellikle aileler tarafından işletilen yirmi odayı aşmayan bu oteller çoğunlukla adanın merkezi sayılan Yialos ve Horio yerleşiminde bulunuyor. Her ne kadar ada bu aylarda Avrupalı turistler ve yat meraklıları ile dolup taşıyorsa da Symi'nin en güzel zamanı eylül ve ekim ayları.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Huzurun adresi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN