Bizi Manisalı yapın!

İzmir'in kadim sorunu Manisa'ya taştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yetersiz kaldığını savunan Balçovalı arsa mağdurları komşu kente giderek, "Bizi Manisa'ya bağlayın" diye dilekçe verdi

Giriş Tarihi: 2.8.2015
Bizi Manisalı yapın!
İzmir'in Balçova ilçesinde 45 yıla yakın mazisi olan imar sorunu, mağdur olanları farklı eylemlerin içine itti. Balçova Arsa Mağdurları İnsanı Dayanışma Derneği, sorunlarını çözme konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yetersiz kaldığını belirtip Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanmak istediklerini belirttiler. 5 bin arsa sahibini ilgilendiren ve varisleriyle 20 bin kişiyi bulan arsa mağdurları, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ve Balçova Belediyesi'nin sorunları çözmekte yetersiz kaldıklarını iddia edip eylem yaptılar.

ADALET İSTİYORLAR
Yıllardır kah Konak'ta İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde, kah İnciraltı semtindeki arsalarında eylem yapan Balçova Arsa Mağdurları Derneği mensupları, bu kez seslerini duyurmak için Manisa'yı seçti. Araçlarla konvoy halinde Manisa'ya giden dernek üyeleri adına kent meydanında bir açıklama yapan avukat Mustafa Kemal Turan, müvekkilillerin 45 yıldır süren mağduriyetini anlattı.

AİHM TALEP ETİ

Avukat Turan, Avrupa insan Hakları Mahkemesi'nin talebi üzerine sorunları çözemeyen İzmir Büyükşehir Belediyesine en yakın komşu yerel yönetimden çözüm istemek zorunda kaldıklarını belirterek, "Sorunumuzun adaletli şekilde çözüme kavuşması için hem Manisa Büyükşehire Belediyesi'ne hem de İçişleri Bakanlığı'na yazılı başvuruda bularak, arsa mağdurları olarak buraya bağlanma talebinde ve çözümün burada üretilmesini istedik. Büyük bir olasılıkla idari şekilden dolayı bu talebimiz kabul edilmeyecek ama biz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin gösterdiği bu yolu da tüketmiş olacağız" dedi. Manisa'da basın açıklamasını yapan ve sonra müvekkilleriyle birlite İmar Duası'nı okuyan Avukat Mustafa Kemal Turan, 10 Ağustos 2015 günü İzmir Büyükşehir Belediyesi meclisinde son kez toplanacaklarını ve hakları olan tazminatların ödenmesi konusunda son çağrıyı yapacaklarını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizi Manisalı yapın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN