Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir çadır kent değil

Vali Mustafa Toprak, Suriyeli sığınmacıların Avrupa ülkelerine yasa dışı yollarla ulaşabilmek için özellikle İzmir gibi kıyı illerinde yoğunlaşmalarına karşı yeni tedbirler alınacağını belirtti

Giriş Tarihi: 6.8.2015
İzmir çadır kent değil
Suriye'deki savaştan kaçanların Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi İzmir'de de kentin her köşesinde yer almaları ve sokaklarda yaşamaları tartışılırken, İzmir Valisi Mustafa Toprak, bu durumla ilgili olarak yeni tedbirlerin alınacağı ve aynı zamanda yasadışı yollarla insan kaçakçılığı yapan çetelere karşı operasyonların devam edeceğini söyledi. Türkiye'nin coğrafi konumu itibariyle önemli bir geçiş noktasında bulunduğunu vurgulayan Vali Toprak, göçmenlerin kıyı kentlerinden çok sınırdaki kentlerde kontrollü bir şekilde yaşamalarının sağlanması gerektiğini ifade ederek, şöyle dedi: "Suriye'den gelen misafirlerimizin, vatandaşların, son günlerde özellikle Basmane ve çevrede yoğun bir şekilde bulunmalarıyla ilgili bir rahatsızlık var. Bakanlığımızın talimatı çerçevesinde geçici tanıma belgesi düzenlenen bugün itibariyle 67 bin 900 kişi kayıt altında. İzmir bir çadır kent alanı, kamp alanı yerleşme alanı değil. Ama buraya gelen insanların da buranın altyapısına uygun bir şekilde sıkıntı oluşmadan, adli olaylara gitmeden, dilencilik ve benzeri hususlardan uzak tutulacak şekilde yaşamalarını sağlama yaklaşımımız var." Vali Toprak, uluslararası kurallar neyi gerektiriyorsa onu yaptıklarını belirterek, "Yani bizim sahil güvenliklerimiz, emniyetimiz, jandarmamız Türkiye'den başka ülkelere yasadışı yollardan gitmek isteyen insanları nerede olursa olsun yakalayıp getirip hukukumuza göre işlemlerini yapıyorlar. Bu konuda da yakalananlarla ilgili özellikle sahil güvenliklerimiz gerekli açıklamaları yapıyorlar. Belli bölgelerde yığılmalar söz konusu. Bu sadece İzmir'e özgü bir durum değil. Yasadışı insan kaçakçılığını yöneten simsarlara karşı ciddi operasyonlar içindeyiz" dedi.

TEMİZLİK İŞÇİLERİ UYANDIRIYOR
İzmir'de, otel ve evler dolduğu için park, yeşil alan ve sokaklarda yatan Suriyeli sığınmacıları, sabah olduğunda, temizlik için gelen işçiler uyandırıyor. Suriyeli sığınmacılar son günlerde İzmir'e akın etti. Basmane semti ve çevresinde her yer Suriyeliler ile doldu. Gelenler çocuk çocuk sokak, park, yeşil alanlarda yatmaya başladı. Gün içinde zaman zaman polisin bulundukları noktadan uzaklaşmaları için uyardığı Suriyeliler'i sabah saatlerinde de temizlik için gelen işçiler uyandırıyor. İşçiler daha sonra sokak, park ve yeşil alanlarda temizlik yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir çadır kent değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN