Kaçaklar ölürken servet yapmışlar

Polis ve MİT'in operasyonunda yakalanan insan kaçakçılarının, ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyelilerden Avrupa'ya götürme vaadiyle kişi başına bin 500- 2 bin euro aldıkları ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 10.8.2015
Kaçaklar ölürken servet yapmışlar
Yeni bir hayata başlamak umuduyla Avrupa'ya kaçmak üzere yola çıkan Suriyelilerin sayısının giderek arttığı 'de, polis ve MİT insan kaçakçılarına yönelik operasyon düzenledi. İstanbul ile eş zamanlı yapılan baskınlarda yabancı uyruklu 160 kişi yakalandı. Aralarında Suriyelilerin de olduğu 23 organizatör gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen zanlılardan 18'i tutuklandı. Zanlıların Kahramanlar'da kiraladıkları ve bir otobüs firmasının yazıhanesi görüntüsünü verdikleri büroda kaçaklardan kişi başı bin 500 ile 2 bin euro aldıkları ortaya çıktı. İnsan kaçakçılarının 16 ayda 12 milyon lira kazanç elde ettikleri belirlendi. Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Avrupa'ya kaçış yollar arayan Suriyelilerin ilk duraklarından biri olan İzmir'deki çaresiz bekleyişi son dönemde sık sık yerel ve ulusal basında yer aldı. Ege Denizi'nde yaşanan ve zaman zaman ölümlerle sonuçlanan yasa dışı geçiş çabaları gündemden düşmezken, bu girişimlere karşı İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ile MİT ortak operasyon düzenledi. Polis ekipleri Yunanistan'a kaçak geçişlere aracılık eden kişilerin ismini ve yerlerini belirledikten sonra operasyon için düğmeye bastı.

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİler
İzmir ve İstanbul'da eş zamanlı yapılan baskınlarda yurt dışına yasa dışı yollardan gitmeye çalışan 160 kişi yakalandı. Şahıslarla birlikte 105 can yeleği, 9 can simidi, 1 pompa, 2 araç ve 2 tekne ele geçirildi. Gözaltına alınan 23 organizatörden, 18'i cezaevine gönderilirken, beşi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Tutuklanan zanlılardan 2'sinin Suriyeli, 10'unun Türk olduğu öğrenildi. Konak'ta emanet kasa olarak faaliyet gösteren mekanda yapılan aramada 8 bin euro, bin 200 dolar ile üzerinde isimler ve şifrelerin yazılı olduğu Arapça belgelere de el konuldu. İnsan kaçakçılarının kullandıkları büronun görünümü baskın düzenleyen polisleri bile şaşırttı. Organizatörlerin polislere yakalanmamak için Kahramanlar semtindeki kiraladıkları yazıhaneye otobüs firması görünümü verdikleri ortaya çıktı. İnsan kaçakçılarının kişi başı bin 500- 2 bin euro aldıkları belirlendi. Polis ekipleri tarafından yapılan geniş çaplı inceleme ve alınan ifadelerden kaçakçıların 16 ay boyunca 12 milyon lira para kazandıkları, aylık kazançlarının 750 bin lira olduğu tespit edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçaklar ölürken servet yapmışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN