Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fabrikası elden gidince insan kaçakçısı olmuş

İzmir polisi ile MİT'in insan kaçakçılarına yönelik operasyonunda yakalanan Suriyeli zanlılar, "iç savaşta düzenleri alt üst oldu" diye bu işe bulaştıklarını ifade etti

Giriş Tarihi: 11.8.2015
Fabrikası elden gidince insan kaçakçısı olmuş
İzmir polisinin insan kaçakçılığına yönelik MİT ile birlikte düzenlediği operasyonda gözaltına alınan ve sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Gihad Khaleel'in, polisteki ifadesinde, Suriye'de ayakkabı fabrikası sahibiyken, iç savaş çıkınca tüm düzeninin alt üst olduğunu, belirterek, "İstanbul'da ve İzmir'de ayakkabıcılık yaptım. Ancak geçim sıkıntısı yaşadım. Bu nedenle bu işe girdim" dediği öğrenildi. Suriye'deki iç savaştan kaçıp İzmir'e gelen Gihad Khaleel, "Suriye'de ayakkabı fabrikam vardı. Maddi durumum çok iyiydi. Savaştan kaçıp Türkiye'ye gelince tüm düzenim alt üst oldu. İstanbul'da ve İzmir'de ayakkabıcılık yaptım. Ancak geçim sıkıntısı yaşadım. Bu nedenle bu işe girdim" diye ifade verdi. T.A. isimli Suriyeli organizatör ise "9 ay önce Mersin'de iki arkadaşımla birlikte yasadışı yolla Avrupa'ya geçmek için 6 bin euro yatırmıştık. Polis operasyon düzenleyince paralarımız yandı. Avrupa'ya gidemedik. Ortada kaldık. Bu arada bu işe girdik" diye konuştu.

BİZİM BOT BATMAZ!

Sanıkların kaçaklardan piyasanın üzerinde para aldıkları, bunu da "Biz sağlam iş yapıyoruz. Bizim botlarımız batmaz. Bu nedenle piyasanın üstünde bir ücret alıyoruz" diye açıkladıkları öğrenildi. İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü MİT ile ortak operasyonunda, kaçak geçişleri organize eden 32 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda 105 can yeleği, 9 can simidi, 1 pompa, 2 araç ve 2 tekne ele geçirildi. Ekipler Kahramanlar semtinde turizm acentası görünümlü şebekenin adresini tespit etti. Burada görevlilere emanet para veren kaçakların karşılığında şifre aldıkları ve bu şifreyle de gittikleri ülkede paralarını çektikleri belirlendi. Emanet kasa olarak faaliyet gösteren mekanda yapılan aramada 8 bin euro, bin 200 dolar ile üzerinde isimler ve şifrelerin yazılı olduğu Arapça belgelere de el konuldu. Emniyetteki işlemlerinin ardından örgütlü olarak göçmen kaçakçılığına aracılık etmek suçundan adliye sevk edilen 32 kişiden 23'ü tutuklandı.

KİŞİ BAŞI 2 BİN EURO
İnsan kaçakçılarının kullandıkları büronun görünümü baskın düzenleyen polisleri bile şaşırttı. Organizatörlerin polislere yakalanmamak için Kahramanlar'daki ofislerine otobüs firması görünümü verdikleri anlaşıldı. İnsan kaçakçılarının kişi başı bin 500- 2 bin euro aldıkları, 16 ay boyunca 12 milyon lira kazandıkları , aylık kazançlarının 750 bin lirayı bulduğu tespit edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fabrikası elden gidince insan kaçakçısı olmuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN