Var olan parayı harcayın

Giriş Tarihi: 11.8.2015
Var olan parayı harcayın

Yaşar Üniversitesi'nden Serpil Kahraman Akdoğu, kredilerin mevduatların aşan seyrinin, Türk insanını tasarruf yapamadığını ortaya koyduğunu bildirdi

Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serpil Kahraman Akdoğu, kredinin mevduata oranının bankacılık sektöründe önemli bir risk göstergesi olarak kabul edildiğini, BDDK verilerine göre, yılın ilk yarısında yalnızca üç ilin toplam tasarruflarının, nakdi kredileri fonlayabildiğinin görüldüğünü kaydetti. Akdoğdu, "Ege'de kredinin tasarrufa oranı en yüksek olan il yüzde 211 ile Denizli. Muğla yüzde 110 ile fonlamada en başarılı ilimiz, İzmir'in ise yüzde 125 ile şehirler bazında yüzde 169 olan Türkiye ortalamasının gerisinde seyrettiğini görüyoruz" diye konuştu.

SAYIYI TEKE İNDİRİN

Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) verilerine göre, 2014 yılı itibariyle 200 bin adet artan kredi kartı sayısın, bu yılın henüz ilk yarısında 4 kata ulaşarak, 800 bin adet artış gösterdiğini belirten tüketicilere bazı önerilerde bulundu. Akdoğu, "Öncelikle alınacak önlem, kredi kartı sayısını teke indirmek. Kartın limitini kısıtlamak da otomatik olarak harcamalarımızı azaltacaktır. Kredi kartı kullanımımız, aylık gelirimizle paralellik göstermeli ve hesap kesim dönemlerinde borcun tamamını kapatmalıyız. Kredi kartından nakit çekim işleminden ise özellikle kaçınılmalı. Kredi kartlarından nakit çekim, en maliyetli seçenek. İşlem ücreti ve günlük faiz gibi ücretlendirmelerle, tüketici kredilerine göre daha dezavantajlı. Kısa bir zaman diliminde faiz, anaparayı geçer hale gelebilir. Bu gibi kısa vadeli ve düşük tutarlı nakdi gereksinimler için, tüketici kredileri tercih edilmeli" dedi. Akdoğu, borçlanmanın kimi zaman da bir gereklilik olduğunu belirterek, "Kuşkusuz, öncelikle tüketim eğilimlerimizi gözden geçirerek, rasyonel bir şekilde bütçe dengemizi yapılandırmak daha etkin bir çözüm olacaktır. Ama en temel şey ise cebinizde olmayan parayı harcamaktan kaçının" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Var olan parayı harcayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN