Kokmuyor demekle olur mu!

Özellikle Halkapınar'da yaşayanların şikayetçi olduğu İzmir Körfezi'ndeki pis kokuya ilişkin eleştirilere Başkan Aziz Kocaoğlu'nun "Kokuyor demekle olmuyor. Körfez'de koku yok" demesi şaşkınlık yarattı

Giriş Tarihi: 12.8.2015
Kokmuyor demekle olur mu!
İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin yoğun gündeminde ön plana çıkan konulardan biri de İzmir Körfezi'nin kokusu oldu. Başkan Aziz Kocaoğlu, bu konudaki eleştirilere "Kokuyor demekle Körfez kokmuyor. Geçen sene Meles Çayı'nın bir bölümü betonlandı. Bu yıl da çalışmalar sürüyor. Bu kentte yaşıyorsunuz. Yağmur sadece benim başıma yağmıyor. Suyu boşaltıyoruz, yağıyor. Koku da yok. Koku koku demekle olmuyor. Çok şükür Türkiye'ye örnek olarak Körfez temizlendi ve kokmuyor. Çevre yatırımlarında hangi il, köy ve lüks site ile karşılaştırırsanız karşılaştırın İzmir bir numaradır" diye cevap verdi.

NEFES ALAMIYORUZ!

Oysa, Egeli Sabah'ın defalarca gündeme getirdiği İzmir Körfezi'ndeki pis koku özellikle Halkapınar ve Çınarlı'da yaşayanları adeta canından bezdirdi. Son olarak 3 Temmuz'da körfezin kokusunu manşete taşıyan Egeli Sabah, Meles Çayı'nda yapılan çalışmalarla birlikte bölgede kötü kokunun yanı sıra sivri sineklerin de türediğini duyurmuştu. İZSU ekiplerinin, kanalda yaptığı çalışmaların ardından mikropların yayılmasını önlemek için attığı toz kireç rüzgarla havalanınca Halkapınar ve Çınarlı'da vatandaşlar kireç solumaya başlamış, kötü kokudan ve kireçten şikayet eden Çınarlı esnafı , durumu artık kader gibi gördüklerini söylemişti. Esnaf Orçin Akçora, "Bu kokudan kurtulamayacağız. Ben kendimi bildim bileli burası böyle kokuyor. Her yıl yaz başında çalışmalara başlanıyor. Birkaç gün koku gitmiş gibi oluyor. Kısa bir süre sonra tekrar kokmaya başlıyor. Zaten öyle olmasa belediye sürekli bu çalışmayı gerçekleştirmez" diye görüş belirtmişti.

VEDALAŞMA EYLEMİ
Meclis toplantısı yapıldığı sırada İzmir Büşükşehir Belediyesi önünde toplanan Balçovalı arsa mağdurları Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanmak için İçişleri Bakanlığı'na müracaat ettiklerini hatırlattı. Avukat Mustafa Kemal Turan, "Balçova Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerine sesleniyoruz. İzmir'deyken sizlerden fayda göremedik, sorunlarımız çözülemedi. Bari giderken bir vedayı bizlere çok görmeyin. Bir güle güle deyin, bir elimizi sıkın" dedi. Eylem olaysız şekilde son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kokmuyor demekle olur mu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN