Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Top'lu protesto

Gürsel Aksel Stadı'na arazi devrinin koşulsuz yapılmasını isteyen Göztepeli taraftarlar, Belediye önünde çift kale maç oynayarak eylem yaptı. Kocaoğlu, stat ve otopark için izni vereceğini söyledi

Giriş Tarihi: 12.8.2015
'Top'lu protesto
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin geçen akşamki toplantısı öncesi meclis önünde toplanan Göztepe Spor Kulübü taraftarı, çift kale maç yaparak Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun stadın büyümesi için gerekli desteği vermesi çağrısı yaptı. 'Göztepe çıldırdı stadını istiyor' şeklinde slogan atan kalabalık oturma eylemi de gerçekleştirdikten sonra olaysız şekilde dağıldı. Meclis toplantısında konuşan Aziz Kocaoğlu, 'Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu' yerine 15 bin kişilik stadyum yapılması için belediyeye ait 1406 metrekarelik araziyi stat ve otopark yapılması koşuluyla bedelsiz devretme kararı alacaklarını açıkladı. Bir emrivaki ile karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Başkan Kocaoğlu, "Stadın altında ticare alan yapmaya engel olmuyoruz. Kitlenin altına yapabilir. Ancak başka işlerin önünü açmıyoruz" diyerek kafalarda soru işareti bıraktı.

"ARTIK ENGEL OLMAYIN"
AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Göztepe ve Karşıyaka'ya yapmayı planladığı statların engellenmeye çalışıldığını söyledi. Başkan Kocaoğlu'nun "Gürsel Aksel ve Yalı'da stat yapılmasında nedenini bilmediğimiz bir ısrar var" açıklamasına cevap veren Dağ, "Kocaoğlu, Karşıyaka ve Göztepe'ye inşa edilecek statların Şubat 2014'te ihalesi yapılırken farklı bir yer göstermedi. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bir görüşme yapmadı. Şimdi ise Uzundere ve Örnekköy'ü adres gösteriyor. Şu anda yeni statların her aşaması planlanmışken, projeleri engellemeye kalkmamalı" diye konuştu. Göztepe'nin Uzundere'ye istediği stadın arazi olarak inşaata uygun olmadığını savunan Hamza Dağ, şöyle devam etti; "Bakanlık bünyesindeki mühendisler araziyi detaylı inceledi. Uzundere'deki alanın çok fazla eğimli olduğuna karar verilerek, buraya stat inşa edilemeyeceği belirlendi" şeklinde konuştu. Bir dönem Karşıyaka için düşünülen Örnekköy arazisinde de dere yatağının bulunduğunu ifade eden Dağ sözlerini şöyle sürdürdü: "Örnekköy dere havzasında kalıyor. Burada da gerekli araştırmalar yapıldı. Dere yatağının yerini değiştirmek maliyeti kat kat artıracak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Gürsel Aksel Tesisleri'ndeki 1406 metrekarekil alandan feragat etmeli ve stat bir an önce faaliyete geçmeli."

BUGÜN GÖRÜŞÜLECEK

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yeni yapılacak Göztepe Stadı'nın bulunduğu alanda arazisi olan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde iki komisyon farklı karar verdi. Hukuk Komisyonu arazinin devri ve tahsisine karşı çıkarken İmar Komisyonu şartlı tahsisi onayladı. Bölgede üçüncü bir şahsa ait 246 metrekare arazi süreci kilitledi. Öte yandan belediye bakanlığa "Projenizi getirin" diyecek. İki komisyonun kararı bugün yapılacak meclis toplantısının gündemine gelecek. Büyükşehir, Gürsel Aksel'deki hissesini bakanlığa devredecek. Burada stat ve otopark dışında başka hiçbir şeyin yapılmasına da izin vermeyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Top'lu protesto
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN