Hotar: Barışa da "blok" oluyorlar

Giriş Tarihi: 13.8.2015
Hotar: Barışa da blok oluyorlar

İzmir'de HDP'nin desteğiyle kurulan barış bloğuna destek veren CHP'lilere yüklenen Hotar, "Barışa karşı 'blok' oluşturdular. Halkımız onları öyle bir bloklayacak ki kiremit bile olamayacaklar" dedi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, İzmir'de HDP'nin desteğiyle kurulan barış bloğu ve bu oluşuma katılan CHP İzmir Milletvekilleri Musa Çam, Zeynep Altıok Akatlı ve Tacettin Bayır'ı sert şekilde eleştirdi. Hotar, "Bunlar her şeye engel ve blok oldukları için barışa da engel ve blokturlar. Akılları fikirleri blok kurmakta. Halkımız onları öyle bir blokla ayıracak ki, yakında kiremit bile olamayacaklar" dedi. AK Parti İl Başkanı Bülent Delican ise, "CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay kalkmış bizim için 'akan kanın partisi' demiş. Bir kere utan. Canilerin hamisi olmaktan kurtul. Dün generallerle iş tutup darbe planı yapan Balbay bugün HDP taşeronluğu yapıyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?" diye konuştu. Eski CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ise, partinin bu uygulamasının CHP'nin büyüklüğüyle uyumlu olmadığını söyledi. AK Parti Buca İlçe Danışma Meclisi toplantısı Yedigöller'deki Rüya Vadisi Düğün Salonu'nda yapıldı. Toplantıya, Hotar ve Delican'ın yanı sıra İzmir Milletvekili Cemil Şeboy ve çok sayıda vatandaş katıldı. Türkiye'de yaşanan terör faaliyetlerine değinen Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, HDP ve CHP'li vekillerin katıldığı Barış Bloğu için sert konuştu. Hotar, "Bizim çabamız 12 yılda olduğu gibi hem teşkilatımızdan hem halkımızdan hüzünü kaldırmaktır. 'Cumhurbaşkanımız analar ağlamasın' diye yola çıktı ve her türlü riski göz aldığı bu süreç kesintiye uğradı. Bunun sebebi asla AK Parti değildir. AK Parti'ye oy verenler de değildir. Hatta diğer partilere oy veren büyük bir kesim seçmen de değildir. Bunun sebebi sırtını Kandil'e dayanan partidir. Bu partiye taşeronluk yapan diğer partilerin mensuplarıdır. Bunun sebebi Türkiye'nin kazanımlarına kıskançlık gösteren kişi ve kurumlardır. Ama hepimiz bu badireyi atlatacağız. Geldiğimiz noktada milli birlik beraberlik sürecini durdurma, AK Parti'nin gücünü zayıflatmak isteyen bir yapıyı karşımızda gördük. İzmir'de barış bloğu oluşmuş. Katılıyorum, destekliyorum. Bunlar her şeye engel ve blok oldukları için barışa da engel ve blokturlar. Akılları fikirleri blok kurmakta. AK Parti'ye blok, insanlar ayrışmasın diye, analar ağlamasın diye blok. Halkımız öyle bir blokla ayıracak ki kiremit bile olamayacaklar" diye konuştu.

BALBAY'A SERT YANIT

CHP İl Başkanlığı'nda yapılan basın toplantısında konuşan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın "Akan Kanın Partisi" sözlerini de değerlendiren Delican, "İzmir CHP teşkilatı buna karar vermeli, HDP taşeronluğu mu yapacaklar, yoksa bizimle koalisyon mu yapacaklar? Mustafa Balbay kalkmış bizim için 'akan kanın partisi' demiş. Bir kere utan. Canilerin hamisi olmaktan kurtulsun. Sanki biz koalisyon masasından kalkacakmışız gibi davranıyorlar. Bu ülkeye sahip çıktıklarını göstersinler. Dün generallerle iş tutup darbe planı yapan Balbay bugün HDP taşeronluğu yapıyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Koalisyon yapacak partilerin samimi olması lazım. Terör örgütlerinin uzantılarıyla iş yapmaktan kaçınsınlar. Ne yapmaya çalıştıklarını biz anlayamadık. Ya gelsin bizimle çalışsınlar ya da saflarını belli etsinler" diye konuştu.

ERSİN: TUTUM YANLIŞ

Partinin bu uygulamasının CHP'nin büyüklüğüyle uyumlu olmadığını söyleyen eski CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, HDP'nin çağrısıyla kurulan barış bloklarında HDP'nin PKK terörünü ele almadığı ve Türkiye devletini suçlayıcı söylemlerde bulunduğunu ifade etti. Ersin, "Artan PKK terörüne karşı CHP kendisi blok oluşturabilirdi. Bir Barış Mitingi gerekiyorsa bunu da CHP kendisi gerçekleştirebilirdi. Kendisinin yarısı oy alan bir partinin peşine takılmaktansa, kendi öncülüğündeki miting için herkese katılım çağrısı yapabilirdi. Maalesef CHP'nin bu tutumu partinin büyüklüğü ve misyonuyla uyumlu olmamıştır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hotar: Barışa da "blok" oluyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN